Ignacio Anaya García

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ignacio Anaya García
Ignacio Anaya García
Narodenie15. august 1895
Acuña, Coahuila, Mexiko
Úmrtie1975 (79-80 rokov)
Piedras Negras, Coahuila, Mexiko
Národnosťmexická
Štátna príslušnosťmexická
Známy vďakavynálezca nachos
Profesiagastronómia
PartnerkaMaría Antonieta Salinas
Deti9

Ignacio Anaya García, prezývaný Nacho, (* 15. august 1895, Acuña, Coahuila - † 1975, Piedras Negras, Coahuila) bol tvorca typického mexického jedla nachos, ktoré mu rýchlo získalo slávu vďaka bezprostrednému úspechu a popularite na celom svete.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

García sa narodil v obci Acuña v mexickom štáte Coahuila. V osemnástich rokoch sa presťahoval do coahuilského hraničného mesta Piedras Negras na rieke Rio Grande, kde vynašiel jeho známe jedlo, nachos. Tu sa zosobášil a žil so svojou manželkou, Maríou Antonietou Salinasovou, s ktorou mal deväť detí - päť chlapcov a štyri dievčatá. V roku 1960 si založil vlastnú reštauráciu nazvanú "El Nacho".[1] García zomrel v roku 1975. V roku 2007 ho in memoriam ocenila univerzita Universidad Tecnológica del Norte de Coahuila.[1]

Zrod nachos[upraviť | upraviť kód]

Všetko sa udialo v meste Piedra Negras v roku 1943. Existuje niekoľko verzií o vzniku nachos. Tá najčastejšie prezentovaná hovorí o tom, že v meste bola okolo 21. októbra 1943 na výlete skupina manželiek amerických vojakov. Tie si chceli dať občerstvenie v reštaurácii, kde vtedy García, prezývaný Nacho (z jeho mena Ignacio) pracoval ako vedúci kuchyne. Nevie sa, či už bolo pred záverečnou a v reštaurácii už neboli suroviny alebo naopak či bolo príliš ráno a tovar ešte nedorazil (keďže deň predtým bolo zavreté). Keď musel Nacho narýchlo pre ženy pripraviť pokrm, použil to, čo v kuchyni našiel - tortilly, ktoré najprv nakrájal na trojuholníčky a opražil, potom posypal syrom a nakrájanými papričkami.[2] Prekvapivo, zákazníčkam narýchlo pripravené jedlo veľmi chutilo. Keď sa kuchára pýtali, ako sa to volá, povedal "Nacho's Special", teda Nachova špecialita, z čoho sa už odvodil názov nachos, ktorý sa v nasledujúcich desaťročiach rozšíril po texasko-mexickej hranici a neskôr aj ďalej do sveta.[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b JIMÉNEZ, José Luis. Honran a don Ignacio Anaya en universidad [online]. Zócaló, 1.11.2008, [cit. 2019-08-15]. Dostupné online. (po španielsky; kastílsky)
  2. HARAM, Karen. The History of the Nacho [online]. . Dostupné online.
  3. REDACCIÓN. La verdadera historia del Nacho, creación de Piedras Negras, Coahuila [online]. Vanguardia, 10.7.2017, [cit. 2017-09-24]. Dostupné online. (po španielsky; kastílsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]