Igor I. (Kyjevská Rus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Igor bol vládca Kyjevskej Rusi v rokoch 912- 945.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Roku 912 sa stal vládcom Kyjeva Igor, ktorý bol podľa niektorých letopisov synom varjagského vládcu Novgorodu Rurika. Niektorí historici sa však domnievajú, že varjagská vláda v Kyjeve po odchode Olega na sever skončila a v osobe Igora sa dostala k moci nová slovanská dynastia. Tomu odporuje fakt, že Igor je obdobou škandinávskeho mena Ingvar. Igor však mohol byť potomkom Varjaga a slovanskej ženy. V každom prípade sa panovnícky rod, ktorý založil, označuje ako Rurikovci (na Rusi vládli do roku 1597, posledným vládnucim príslušníkom rodu bol cár Fiodor.)

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako jeho predchodca zaútočil Igor dvakrát proti Konštantínopolu. Roku 941 išlo o obyčajný nájazd nepočetnej kniežacej družiny, počas ktorého boli ruské lode spálené pod hradbami mesta povestným „gréckym“ ohňom. Bojovníci, ktorí unikli skaze, potom vydrancovali Bitýniu na južnom pobreží Čierneho mora. O tri roky neskôr zhromaždil Igor mohutné varjagsko-slovanské vojsko a najal kočovných Pečenehov, ktorí mali súčasne napadnúť Konštantínopol z pevniny. Byzantský cisár Roman I. Lakapenos sa o výprave Rusov dozvedel a poslal im naproti svojich najlepších vyjednávačov, ktorí mali bojovníkom ponúknuť rovnaký tribút, aký získal pre svojich vojakov v roku 911 Oleg. Výsledkom rokovania bolo uzatvorenie novej zmluvy, ktorá bola síce obdobou predošlej dohody, no jej podmienky boli výhodnejšie pre Byzanciu a Rusov v mnohom obmedzovali. Ak chceli na území ríše obchodovať, museli platiť clo a okrem toho sa zaviazali hájiť byzantskú pevnosť Chersonésos na Kryme pred útokmi nepriateľov.

V zmluve z roku 944 vystupuje kyjevský vládca Igor ako veľké knieža, to znamená prvý medzi ďalšími kniežatami východných Slovanov. Sám však používal chazarský titul kagan (rovnako ako jeho nástupcovia až po Jaroslava Múdreho). Igor sa snažil rozširovať moc kyjevských kniežat na ďalšie východoslovanské územia a primäť tunajšie kmene k poplatnej závislosti. Roku 945 bol zabitý pri vyberaní daní u Drevľanov. Vlády za jeho neplnoletého syna Sviatoslava sa ujala Olegova žena Oľga.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]Igor I.
Vladárske tituly
Predchodca
Oleg
kagan
912945
Nástupca
Sviatoslav I.