illy (káva)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

illycaffè S.p.A.
Illy
Právna formaSpoločnosť s ručením obmedzeným
OdvetvieKávové produkty
Založená1933[1]
ZakladateľFrancesco Illy
SídloTerst, Taliansko
VedenieAndrea Illy (Predseda a CEO)[1]
Priemyselpotravinársky
ProdukciaKáva, Espresso kávovary
ZamestnancovPribližne 1230
Webwww.illy.com
Espresso kávovar Illy

illy je obchodná značka kávy vyrábaná od roku 1933 v talianskom Terste. Firma je od mája 2021 certifikovanou B Corp, čo znamená, že prešla prísnym hodnotením ekológie a sociálneho prínosu všetkých procesov spoločnosti.[2] Firma illy vyrába jedinú zmes kávy v troch rôznych stupňoch praženia – normálne praženú, tmavo praženú a bez kofeínu. Zmesi sú balené ako pražené a nemleté, pomleté alebo v balíčkoch na jednoduchú prípravu espressa, tzv. ESE.

Káva[upraviť | upraviť zdroj]

Zmesi kávy illy sú vyberané z rôznych odrôd kávy typu Arabica, ktorá má silnejšiu chuť, ale menej kofeínu než káva typu Robusta.

Metóda illy zahŕňa pretlakovaciu technológiu, ktorou sa chráni káva. V tomto procese je vyňatý vzduch z plechovky a je nahradený inými inertnými plynmi s vyšším atmosférickým tlakom.

Illy dekofeinačná metóda zahŕňa 30 minútovú sterilizáciu kávových zŕn a potom opakované oplachovanie buď dichlórmetánom, alebo etylacetátom po dobu asi 10 hodín. Roztok je potom vypustený a zrná sa po dobu ďalších 10 hodín sterilizujú kvôli odstráneniu zostatkového roztoku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Crisis in a Coffee Cup
  2. illycaffè SpA - Certified B Corporation - B Lab Global [online]. www.bcorporation.net, [cit. 2022-06-10]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]