Imrich Stein

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Imrich Stein (* 21. august 1904, Vrbica, dnes časť Liptovského Mikuláša – † 31. marec 1968) bol slovenský chemik, spoluzakladateľ Výskumného ústavu potravinárskeho.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Bol najstarší z piatich súrodencov v živnostníckej rodine. V rokoch 1922-27 študoval chemické inžinierstvo na ČVUT v Prahe. V rokoch 1945-49 externe študoval na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1928 až 1942 pôsobil ako chemik (neskôr ako zástupca riaditeľa) v Ústave pre kvasný priemysel. Po 2. svetovej vojne sa zúčastnil obnovy liehovarskej výroby na Slovensku. V roku 1949 sa stal spoluzakladateľom Výskumného ústavu potravinárskeho priemyslu, kde od roku 1953 pôsobil ako riaditeľ. V rokoch 1953-66 pôsobil ako pedagóg na Strednej priemyselnej škole chemickej v Bratislave a v rokoch 1961-68 ako vedecký pracovník Ústredného výskumného ústavu potravinárskeho priemyslu v Bratislave.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Imrich Stein je autorom na svoju dobu unikátnej dvojzväzkovej monografie Chémia a technológia enzýmov, ďalej popularizujúcich kníh Jednoduché pokusy z organickej chémie (1956) a Ako vznikli chemické vzorce (1966). Okrem toho bol Imrich Stein spoluautor troch stredoškolských učebníc chémie a jednej encyklopédie a autor 25 odborných článkov a dvoch vynálezov.

Počas svojho pôsobenia na Výskumnom ústave sa zaoberal technológiou a organizáciou liehovarskej výroby a biochémiou, neskôr špecializovanými problémami enzymológie a dejinami chémie, najmä vývojom chemickej symboliky.