Inájat Chán (zakladateľ univerzálneho sufizmu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Inájat Chán

Inájat Chán alebo Hazrat Inájat Chán (Pathán) alebo Enájat Chán (* 5. júl 1882, Baróda (dnes Vadódara), Gudžarát, India - † 5. február 1927, Dillí) je zakladateľ univerzálneho sufizmu, duchovného hnutia založeného na jednote všetkých národov a náboženstiev.

Narodil sa v Indii v moslimskej rodine profesionálnych hudobníkov, bol skladateľom, spevákom a hráčom na nástroji vína na dvoroch maharadžov.

V roku 1903 stretol svojho duchovného majstra muršida Sajjida Abú Hášima Madaního, ktorý ho vyzval, aby svojou hudbou zjednocoval Východ a Západ.

Inájat Chán toho nenapísal veľa: niekoľko článkov pochádza spred roku 1920, ďalej sú to tri knižky aforizmov, krátkych básní a kázaní. No zápisky z jeho vystúpení zapĺňajú prinajmenej dvanásť zväzkov publikovaných v angličtine a minimálne rovnaké množstvo ostalo dosiaľ nepublikované. Toto učenie pokrýva celé pole ľudského života: jeho fyzické aspekty ako sú zdravie, zmysel tela, súlad sexuálneho života; rôzne mentálne otázky; náboženské a filozofické otázky, ale aj a najmä spirituálne aspekty.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]