Inájat Chán (zakladateľ univerzálneho sufizmu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Inájat Chán
indický mystik
indický mystik
Narodenie5. júl 1882
Baróda), India
Úmrtie5. február 1927 (44 rokov)
Dillí, India
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Inájat Chán
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Inájat Chán

Inájat Chán alebo Hazrat Inájat Chán (Pathán) alebo Enájat Chán (* 5. júl 1882, Baróda, India – † 5. február 1927, Dillí) bol zakladateľ univerzálneho sufizmu, duchovného hnutia založeného na jednote všetkých národov a náboženstiev.

Narodil sa v Indii v moslimskej rodine profesionálnych hudobníkov, bol skladateľom, spevákom a hráčom na nástroji vína na dvoroch maharadžov.

V roku 1903 stretol svojho duchovného majstra muršida Sajjida Abú Hášima Madaního, ktorý ho vyzval, aby svojou hudbou zjednocoval Východ a Západ.

Inájat Chán toho nenapísal veľa: niekoľko článkov pochádza spred roku 1920, ďalej sú to tri knižky aforizmov, krátkych básní a kázaní. No zápisky z jeho vystúpení zapĺňajú prinajmenej dvanásť zväzkov publikovaných v angličtine a minimálne rovnaké množstvo ostalo dosiaľ nepublikované. Toto učenie pokrýva celé pole ľudského života: jeho fyzické aspekty ako sú zdravie, zmysel tela, súlad sexuálneho života; rôzne mentálne otázky; náboženské a filozofické otázky, ale aj a najmä spirituálne aspekty.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]