India Pale Ale

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Old Phipps IPA Claret sharpened

India Pale Ale (IPA) je chmelený štýl piva v širšej kategórii pív zvaných Pale Ale, teda svetlých vrchne kvasených pív.

Prvýkrát bol termín "India Pale Ale" použitý v roku 1829 v reklame vydanej v Sydney Gazette a New South Wales Advertiser. Toto pivo sa predtým tiež nazývalo Pale Ale varený do Indie, India Ale, pale India Ale alebo vývozné pale India ale.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Termín pale ale predtým označoval vrchne kvasené pivo uvarené zo svetlého sladu. Pivá tohto typu sa na začiatku 18. storočia pre svoju jemne chmelenú chuť znateľne líšili od neskorších pív typu pale ale. Okolo polovice 18. storočia sa vrchne kvasené pivá vyrábali zo sladu sušeného pomocou koksového ohňa, vďaka čomu nebol jačmeň pri sladovacom procese toľko vystavený dymu alebo praženiu, a vo výsledku vznikali svetlejšie pivá. Jeden druh takého piva sa nazýval October beer, teda októbrové pivo, a išlo o svetlý, veľmi chmelený druh obľúbený najmä medzi majetnejšou vrstvou, ktorá ho varila doma. Keď sa také pivo uvarilo, nechalo sa potom ešte dva roky zrieť.

Jedným z prvých exportérov piva do Indie bol pivovar Bow Brewery, nachádzajúci sa v oblasti medzi Middlesex a ESSEX. Koncom 18. storočia si obchodníci z Britskej Východoindickej spoločnosti pivá varené v Bow Brewery veľmi obľúbili, a to vďaka príhodnej polohe pivovaru a štedrému úveru na 18 mesiacov, ktorý majiteľ pivovaru Bow Brewery Hodgson obchodníkom poskytol. Hodgsonove pivá, okrem iného aj October beer (teda októbrové pivo), sa do Indie prevážali na lodiach a práve podmienky dlhej lodnej prepravy pivám neuveriteľne svedčili, čo bolo zrejmé z veľkého záujmu, aký o ne prejavovali spotrebitelia v Indii. Bow Brewery zdedil na začiatku 19. storočia Hodgsonov syn, ktorý sa zákazníkom kvôli svojej politike podnikania odcudzil. V tej istej dobe niekoľko burtonských pivovarov hľadali pre svoje pivá nový vývozný trh, lebo kvôli novým colným tarifám na pivo stratili svoj vývozný trh v Rusku.

Na žiadosť Britskej Východoindickej spoločnosti začal pivovar Allsopp variť veľmi silne chmelené svetlé vrchne kvasené pivo pripomínajúce to, ktoré Hodgson vyvážal do Indie. Ďalšie burtonské pivovary, vrátane pivovaru Bass a Salt, sa urýchlene snažili nájsť náhradu za stratený vývozný trh v Rusku a rozhodli sa nasledovať pivovar Allsopp. Obchodníci aj ich zákazníci v Indii dali ihneď prednosť burtonskému India Pale Ale, možno aj kvôli výhodným vlastnostiam burtonskej vody pre varenie piva. S istotou však môžeme tvrdiť, že Hodgsonovo October Beer malo veľký vplyv na pivá štýlu India pale ale varené v Burtone.

Prvé pivá štýlu IPA, či už burtonské alebo Hodgsonove, mali len nepatrne vyššiu mieru alkoholu než väčšina pív varených v tej dobe a neradili by sme ich medzi silné vrchne kvasené pivá. Na rozdiel od ostatných sa nechávala dôkladne skvasiť väčšia časť mladiny, takže sa zachovalo len málo zvyškového cukru, a pivo malo silnú chmeľovú chuť. Teda tvrdenie, že pôvodné pivá štýle IPA boli oveľa silnejšie než iné pivá tých čias, je mylné. Navyše dohady o tom, že Hodgson vyrobil pivo IPA špeciálne pre to, aby na rozdiel od iných pív vydržalo dlhú cestu do Indie, tiež nie sú pravdivé, pretože sa do Indie a Kalifornie vyvážali pivá druhu porter a dlhú lodnú prepravu bez problému zvládli. Je ale pravdou, že v 60. rokoch 18. storočia sa pivá štýlu IPA v Anglicku už bežne varili. Od pív Porter alebo mnohých iných vrchne kvasených pív sa však líšili tým, že boli oveľa slabšie a viac chmelené.

Okolo roku 1840 v Anglicku stúpol dopyt po vývoznom vrchne kvasenom pive, ktoré sa už stihlo presláviť pod názvom India pale ale, a stal sa z neho veľmi žiadaný tovar. Koncom 19. storočia prestali niektoré pivovary používať názov "India", ale podľa všetkého naďalej varili vrchne kvasené pivá, ktoré si zachovali chuťové vlastnosti pív IPA. Ešte na konci 19. storočia začali americké, austrálske a kanadské pivovary variť pivá s názvom IPA a tieto pivá, ako záznamy dokazujú, sa veľmi podobali súdobým anglickým pivám štýlu IPA.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku India Pale Ale na českej Wikipédii.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku India Pale Ale na anglickej Wikipédii.