Indri

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Indri
Indri
Nadtrieda (superclassis) štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) cicavce Mammalia
Rad (ordo) primáty Primates
Podrad (subordo) členitonosoblížne Strepsirrhini
Čeľaď (familia) indriovité Indriidae
Rod (genus) Indri Indri
Druh (species) Indri I. indri
Vedecký názov
Indri indri
Gmelin, 1788
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Indri (lat. Indri) je rod z čeľade indriovité, ktorého jediným druhom je indri (lat. Indri indri). Je v súčasnosti najväčším zástupcom poloopíc (členitonosoblížne), patrí do čeľade indriovité.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Je aktívny cez deň a žije na stromoch, kde mu poskytuje jeho bieločierne sfarbenie dobré zamaskovanie. Nápadné sú aj jeho dlhé končatiny, vďaka ktorým môže obratne skákať z jedného stromu na druhý. Spoľahlivou charakteristikou medzi ostatnými primátmi je aj jeho pahýľovitý chvost, prípadne potom lysá, čierna tvár. Telo dorastá až do 60 cm, chvost 5 cm a hmotnosť sa pohybuje medzi 6-7 kg. Jeho blízkymi príbuznými sú sifaky a rovnako ako ostatný lemuri žije aj indri na Madagaskare a to len v jeho východnej časti.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Vo všetkých poschodiach lesa vyhľadáva prevažne mladé listy, ale tiež ovocie, kvety a semená. Žije v rodinných skupinách, ktoré väčšinou tvorí samica s mláďatami. Samec obhajuje teritórium a samici je umožňovaný prístup k potrave ako prvej v poradí. K páreniu dochádza v januári alebo februári a samice rodia po 4,5 až 5,5 mesačnej gravidite jediné mláďa.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Indri je zaradený do kategórie ohrozených druhov, za čo môže hlavne hromadné ničenie a plienenie jeho prirodzeného biotopu, ktorým sú tropické dažďové lesy. Navyše toto plienenie prebieha dokonca aj v zákonom chránených oblastiach a to aj napriek tomu, že je v určitých oblastiach považovaný za posvätného. Je lovený aj pre svoje mäso, ktoré je v niektorých oblastiach veľmi cenené a považované za delikátnosť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Indri na českej Wikipédii.