Inozitol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Inozitol
Inozitol
Inozitol
Inozitol
Inozitol
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec C6H12O6
Synonymá (1R,2S,3r,4R,5S,6s)-Cyklohexán-1,2,3,4,5,6-hexol, vitamín B8
Fyzikálne vlastnosti
Molárna hmotnosť 180,16 g/mol
Ďalšie informácie
Číslo CAS 87-89-8
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Inozitol je karbocyklický cukor, ktorý sa v hojnom množstve nachádza v ľudskom tele. Je možné ho nájsť v mozgu a v iných tkanivách. Myo-inozitol je v prírode najčastejšie sa vyskytujúci izomér inozitolu. Kedysi sa označoval ako vitamín B8, ale teraz už je známe, že nemá funkciu vitamínu.

Funkcia[upraviť | upraviť zdroj]

V organizme sa podieľa na bunkových signalizáciách, hormonálnych aktivitách, pri aktivite neurotransmiterov a rastových hormónov. Taktiež sa podieľa aj na osmoregulácii.

Inozitol predstavuje štrukturálny základ pre viaceré molekuly v ľudskom tele. Ide napríklad o sekundárne signálne molekuly v eukaryotických bunkách, v rôznych inozitol-fosfátoch a tiež aj fosfatidylinozitoloch.

Myo-inozitol vzniká najmä v obličkách, v množstve približne 2 gramy denne.[1]

Najviac inozitolu sa nachádza v mozgu, kde umožňuje viazanie neurotransmiterov a niektorých rastových hormónov na ich príslušné receptory.

Suplementácia a klinická aplikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Klinická aplikácia inozitolu predstavuje jeho využitie pri zmierňovaní príznakov bipolárnej poruchy, panickej poruchy, poruchy nálad, depresie, úzkostiach a obsedantno-kompulzívnej poruchy.[2]

V prípade mentálnych porúch sa inozitol využíva kvôli jeho schopnosti regulovať a pozitívne vplývať na aktivitu neurotransmiterov; dopamín, serotonín, glutamát a GABA. Využíva sa tiež v kombinácii s antidepresívami (SSRI) pre posilnenie ich účinku. Okrem toho môže mať inozitol schopnosť nepriamou cestou pozitívne ovplyvňovať neuroplasticitu. Ako doplnok stravy sa používa pri výskyte polycystyckých vaječníkov a metabolického syndrómu.

Suplementácia inozitolu môže v kombinácii s kyselinou listovou znižovať hladinu triglyceridov, zlepšovať funkciu inzulínu, znižovať LDL cholesterol a zvyšovať prospešný HDL cholesterol.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Inozitol sa nachádza v mnohých potravinách, napríklad v ovocí, najmä v citrusových plodoch, v obilninách vo forme fytovej kyseliny (inozitol hexafosfát) a tiež aj v orechoch, semenách a vo fazuli.[3]

Myo-inozitol bol pôvodne považovaný za vitamín B8. Nakoľko je ale telo schopné inozitol syntetizovať, aktuálne sa neradi medzi vitamíny a esenciálne živiny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PARTHASARATHY, L. K.; SEELAN, R. S.; TOBIAS, C.. Mammalian inositol 3-phosphate synthase: its role in the biosynthesis of brain inositol and its clinical use as a psychoactive agent. Subcell Biochem., 2006, roč. 39, s. 293–314. Dostupné online.
  2. FUX, M.; LEVINE, J.; AVIV, A.. Inositol treatment of obsessive-compulsive disorder. The American Journal of Psychiatry, 1996-09, roč. 153, čís. 9, s. 1219–1221. PMID: 8780431. Dostupné online [cit. 2021-12-02]. ISSN 0002-953X. DOI10.1176/ajp.153.9.1219.
  3. Myo-inozitol [online]. [Cit. 2021-12-02]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Inozitol