Preskočiť na obsah

Intelligent drum and bass

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Intelligent drum and bass
Pôvod v štýlochAmbient
Drum and bass
Jazz fusion
Lounge
Kultúrne pozadieStred 90-tych rokov
Typické nástrojeSyntetizátor
Bicí automat
Sekvencer
Klávesy
Sampler
Laptop
Elektronické hudobné nástroje
Všeobecná popularitaStredná

Intelligent drum and bass (IDB) (tiež známy ako atmospheric drum and bass, ambient jungle a artcore) je rozšírený výraz pre podžáner drum and bassu s dôrazom na vplyvy lounge, jazzu, a ambientnej hudby. Hudba má zvyčajne veľmi atmosférickú alebo ambientnú kvalitu, s čistým syntetizovaným utlmením a hlbokými basmi. Rhodes piano je silne zastúpené popri ďalších jazz fusion nástrojoch ako gitara, flauta a spev.

LTJ Bukem, šéf Good Looking Records je asi najvplyvnejšou osobnosťou tohto štýlu. Jeho skladba „Demon's Theme“ napísaná v roku 1991 je považovaná za prvú skladbu atmospheric drum and bass.[chýba zdroj]

Významné vydavateľstvá[upraviť | upraviť zdroj]

Významní umelci[upraviť | upraviť zdroj]

Jazzstep[upraviť | upraviť zdroj]

Jazzstep, tiež známy ako jazzy jungle alebo jazz and bass je podžáner drum and bassu, ktorý vznikol v roku 1995. Je to výsledok kombinácie rytmickej drum and bass štruktúry s moderným elektronickým jazz zložením.

Typické melódie tohto žánru sú charakterizované mosadznými zostavami, akustickými nástrojmi, jazzovými váhami a jazzovými rytmami. Súvisiace žánre sú intelligent drum and bass a liquid funk.

Významní umelci[upraviť | upraviť zdroj]

Jazzstep skladby[upraviť | upraviť zdroj]