InterAsterisk eXchange

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

InterAsterisk eXchange (IAX alebo IAX2) je komunikačný protokol systému Asterisk v open source PBX serveroch spoločnosti Digium.

Bol navrhnutý k vytvoreniu VoIP spojení medzi Asterisk servermi, medzi servermi a klientmi sa používa IAX protocol.

IAX je nahrádzaný novou verziou IAX2. Je to druhá verzia protokolu IAX.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť kód]

IAX2 je veľmi robustný a plne škálovateľný jednoduchý protokol. Môže byť použitý s rôznymi kodekmi a v rôznom počte streamov. Tento protokol môže byť používaný na prenos akéhokoľvek typu dát. Tieto vlastnosti môžu byť užitočné v budúcich videotelefónoch.

Protokol IAX2 používa iba jeden UDP dátový tok, zvyčajne cez port 4569, ku komunikácii medzi koncovými bodmi, na signalizáciu a dáta. Hlasová služba je prenášaná v tom istom dátovom toku. Táto vlastnosť umožnuje protokolu IAX2 ľahšie vytvoriť spojenie cez firewall a pracovať aj za NATom (Network address translation). Toto je rozdiel medzi protokolom IAX2 a protokolom SIP, ktorý používa rôzne toky dát (signalizácia a dáta idú rozdielnym "streamom") RTP "stream" k doručeniu informácie.

Protokol IAX2 podporuje "trunking", multiplexovanie kanálov cez jednu linku. Trunking znamená, že dáta z viacerých volaní užívateľov sú zlúčené do jedného súboru paketov, t. j. že jeden IP datagram môže doručiť informáciu viacerým volajúcim uživateľom. Takto sa efektívne redukuje IP prenos bez zvyšovania latencie. Je to veľká výhoda pre tých užívateľov VoIP, ktorí majú IP hlavičky väčšie ako sa používa pri prenose.

Štruktúra IAX[upraviť | upraviť kód]

IAX2 protokol alebo Inter-Asterisk Exchange protokol bol navrhnutý Markom Spencerom pre Asterisk VoIP signalizáciu. Protokol nastavuje vnútorné relácie ("sessions"), a tieto relácie môžu používať akýkoľvek kodek na prenos hlasovej prevádzky. Pomocou Inter-Asterisk Exchange protokolu môžeme podstatne viac kontrolovať a prenášať toky medií cez IP siete. IAX je extrémne flexibilný a môže sa používať s ktorýmkoľvek typom streamovaného média vrátane videa, avšak tento protokol je hlavne navrhnutý na riadenie IP hlasových volaní. Návrh protokolu IAX je založený na terajších viacerých riadiacich a prenosových štandardoch vrátane Session Initiation Protocol-u (SIP, s ktorým je veľmi podobný), Media Gateway Control Protocol-u (MGCP) a Real-time Transfer Protocol-u (RTP).

Využitie IAX[upraviť | upraviť kód]

Hlavným cieľom vytvorenia IAX bolo minimalizovať potrebnú šírku prenosového pásma použitú na prenos médií s kontrolou riadenia prenosu, individuálnych hlasových volaní a poskytnúť veľmi dobrú podporu NAT (Network Address Translation). Ďalším cieľom je ľahšie používanie cez firewally.

Základná štruktúra protokolu IAX je multiplexovanie signalizácie a viacnásobných tokov médií cez jeden UDP (User Datagram Protocol) tok medzi dvoma počítačmi. IAX je binárny protokol, navrhnutý k redukcii využívaného prenosového pásma, obzvlášť k hlasovým tokom. Je omnoho výhodnejšie spravovať jeden UDP tok ak sú užívatelia za firewallom.

IAX klienty[upraviť | upraviť kód]

Hardware[upraviť | upraviť kód]

Softvér[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]