International Legal English Certificate

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

International Legal English Certificate (ILEC) je medzinárodne uznávaný certifikát vysokej úrovne anglického jazyka pre právnikov. Skúška ILEC je určená pre študentov na úrovni B2 a C1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. ILEC hodnotí jazykové zručnosti v kontexte práva. Certifikát získaný na základe skúšky na úrovni C1 môže slúžiť aj ako doklad o jazykovej úrovni nevyhnutnej pre prácu v oblasti medzinárodného práva alebo pre štúdium práva na univerzite.

Medzinárodne uznávaná skúška a certifikát[upraviť | upraviť kód]

ILEC je skúška v rámci Cambridge ESOL (skúšky určené pre študentov, ktorých rodným jazykom nie je angličtina) a bola vyvinutá v spolupráci s právnicko-lingvistickou spoločnosťou TransLegal, európskou jednotkou v tejto oblasti. Certifikát uznávajú popredné právnické združenia vrátane Európskeho združenia podnikových právnikov, Európskeho združenia študentov práva, Medzinárodného združenia mladých právnikov a EYBA, združenia mladých právnikov v Európe.

Z čoho sa skladá skúška ILEC[upraviť | upraviť kód]

Skúška ILEC sa skladá zo štyroch testov. Jeden je zameraný na čítanie, druhý na písanie, tretí na počúvanie a štvrtý na hovorenie. Každý z týchto testov je založený na realistických textoch, úlohách a témach, s akými sa uchádzači o certifikát môžu stretnúť v bežnom pracovnom živote. Texty a témy skúšok sú zasadené do kontextu medzinárodného obchodného práva.

Nasledujúci zoznam uvádza oblasti práva, s ktorými sa na skúške ILEC možno stretnúť:

Skúška ILEC sa venuje aj relevantným aspektom právnej praxe.

Pre koho je určená skúška ILEC[upraviť | upraviť kód]

Skúška ILEC je vhodná pre študentov práva a právnikov, ktorí sa chcú zamestnať v oblasti medzinárodného práva.

Vhodní uchádzači spomedzi študentov práva sú tí, ktorí:

  • sa chcú zamestnať v oblasti medzinárodného obchodného práva
  • zamýšľajú študovať právo tam, kde štúdium zahŕňa aj podstatnú časť v anglickom jazyku, či v domovskom štáte alebo v zahraničí,
  • chcú získať certifikát ako doklad o svojej znalosti anglického jazyka.

Vhodní uchádzači spomedzi právnikov sú tí, ktorí:

  • hľadajú nové zamestnanie v oblasti medzinárodného obchodného práva,
  • chcú byť povýšení v rámci svojej vlastnej organizácie,
  • študujú anglický jazyk ako súčasť programu odbornej prípravy,
  • chcú získať certifikát ako doklad o svojej znalosti anglického jazyka.

Od uchádzačov o certifikát ILEC sa očakáva, že budú poznať niektoré právne pojmy a terminológiu, ktoré sa bežne používajú v oblasti medzinárodného obchodného práva.

Známkovanie a výsledky[upraviť | upraviť kód]

Výsledky sú hodnotené v piatich stupňoch. Prvé tri najvyššie známky znamenajú úspešné absolvovanie skúšky (najvyššia je C1 Pass with Merit, druhá C1 Pass a tretia B2 Pass) a posledné dve znamenajú neúspešné absolvovanie (Narrow Fail a najnižšia Fail). Celkový výsledok skúšky ILEC je hodnotený na základe celkového počtu bodov, ktoré uchádzač získa vo všetkých štyroch testoch.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]