Preskočiť na obsah

Iolaos (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Iolaos, Herakles a bohyňa Aténa, čiernofigúrová hydria, cca. 540 pred Kr.

Iolaos alebo Ioláos (starogr. Ἰόλαος – Iolaos, lat. Iolaus) je v gréckej mytológii syn Heraklovho nevlastného brata Ifikla a jeho manželky Automedousy.

Iolaos bol silný a odvážny mladík, ktorého si Herakles prizval na splnenie druhej úlohy zadanej kráľom Eurystheom. Išlo o zabitie lernskej Hydry, obludy, ktorá ničila všetko živé v okolí mesta Lerny v Argolide.

A Ioláos bol mu platným pomocníkom. Keď Herakles odťal hydre jednu z deviatich dračích hláv, na jej mieste ihneď narástli dve nové, Ioláos preto zapálil okolitý les a horiacim kmeňom stromu oblude hlavy upaľoval, takže už nemohli narastať nové. Zneškodnil aj obrovského raka, ktorého Hydre poslala na pomoc bohyňa Héra, úhlavná nepriateľka Herakla.

Iolaos bol účastníkom aj iných hrdinských výprav, s hrdinom Meleagrom sa zúčastnil na love kalydónskeho diviaka, s Iasónom na výprave Argonautov do Kolchidy a všade preukazoval to, že je statočným mužom.

Ioláos zostal priateľom Herakla aj neskôr v čase, keď plnil Herakles ďalšie úlohy, on sa zatiaľ staral o jeho manželku Megaru, a to tak, že sa do nej aj zamiloval. Herakles mu potom svoju ženu po návrate veľkoryso prenechal, pretože tou dobou sa už obzeral po inej.

Keď po rokoch Herakles za nešťastných okolností zomrel krutou smrťou, ktorú mu nevedomky pripravila jeho druhá manželka Déianeira, usadil sa Iolaos v Aténach a chránil tam Heraklových potomkov. Tých prenasledoval mykénsky kráľ Eurystheus, ktorý vyhnal ich z rodového sídla Tirynthu, až našli útočisko v Aténach. Eurystheus ich však ani tam neprestal prenasledovať.

Ioláos sa preto aj cez svoj pokročilý vek vypravil proti nemu do vojny. Požiadal Hylla, Heraklovho syna, aby mu požičal svoj vojnový voz a bohov prosil, aby mu na chvíľu vrátili jeho mladosť. Bolo to prvý raz čo ich za svoj hrdinský život o niečo prosil a bohovia jeho prosbe vyhoveli a vtom sa nad bojisko zniesol tmavý mrak a keď sa rozplynul, na vojnovom voze sa Iolaos skvel mladý v plnej sile vo vojnovej zbroji. Eurysthea potom rýchle dostihol, zajal ho a v putách priviedol do Atén. Keď zajatca zbadala Alkména, Heraklova matka, vyškriabali mu oči a prebodla ho dýkou.

Iolaos vďačný za tú chvíľu, keď pomstil všetky utrpenia a poníženia, ktorého sa Heraklovi a jeho deťom od Eurysthea kedy dostalo, spokojný a zmierený v pokoji zomrel.