Islamský štát (militantná organizácia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Islamský štát
Účasť na Sýrskej občianskej vojne, Vojne v Iraku (2003-2011), Povsataní v Iraku,Vojne v Iraku (2014),Občianskej vojne v Líbyi, Vojne v Severozápadnom Pakistane

AQMI Flag asymmetric.svg

Vlajka Islamského štátu
Územie ovládané Islamským štátom
Územie ovládané Islamským štátom
Existencia 1999 - súčasnosť
Vznik ako Al-Káida v Iraku
Operačné 
územie
Sýria, Libanon, Irak, Líbya, Jemen
Ideológie Saláfizmus
Wahhábizmus
Veliteľ Abu Bakr al-Baghdadí
Abu Ala al-Afrí
Veľkosť 52 600 – 257 900

Islamský štát (skrátene IS), známy aj ako Islamský štát v Iraku a Levante (skr. ISIL), resp. Islamský štát v Iraku a Sýrii (skr. ISIS) alebo Dá’iš[1] je sunnitská militantná teroristická organizácia, ktorá od roku 2014 ovláda rozsiahle časti Iraku a Sýrie, na ktorých území vyhlásila kalifát.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Počiatok organizácie sa datuje k roku 2002 a siaha k teroristovi Abú Mus’ab az-Zarkáwímu a ku jeho organizácii Al-Káida v Iraku, ktorá sa odštiepila z pôvodnej teroristickej siete Al-Káidy. V roku 2006 sa organizácia premenovala na Islamský štát v Iraku. Po ich pripojení sa k rebélii proti Sýrskemu prezidentovi Baššár al-Asadovi v roku 2013 zmenila organizácia meno na Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), niekedy označovaný aj ako Islamský štát v Iraku a Sýrii. Lídrom organizácie je od roku 2010 Abú Bakr al-Bagdádí. Počas sýrskej občianskej vojny získala od apríla 2013 organizácia kontrolu nad rozsiahlymi časťami Sýrie a v lete 2014 sa po rýchlej ofenzíve rozšírila aj do susedného Iraku. Po dobytí Mosulu v júni 2014 prijala organizácia nový názov Islamský štát a vyhlásila na dobytých územiach kalifát.[2][3]

Pôsobnosť[upraviť | upraviť kód]

Organizácia operuje najmä v Iraku a Sýrii. Organizácia sá hlási k novej ére medzinárodného džihádu, pričom jej cieľom je obnova kalifátu založeného na striktnej interpretácii islamského práva šaríja. Organizácia patrí k sunitskému islamu a ostro vystupuje proti vyznavačom šiitskeho islamu a iných náboženstiev. Od roku 2013 do súčasnosti získala v Sýrii organizácia rozsiahlu kontrolu nad provinciami Rakka, Idlib, Deir ez-Zor a Aleppo, pričom mesto Rakka prehlásila za hlavné mesto svojho kalifátu. Od roku 2014 vedú príslušníci organizácie úspešnú ofenzívu aj proti regulárnej štátnej armáde v Iraku, keď dobyli strategické mestá Al-Fallúdža, Mosul a Tikrít. V Sýrii má organizácia približne 50 000 bojovníkov a v Iraku 100 000 pričom v oboch štátoch rýchlo naberajú na sile.[4][2][3][5][6]. Mnoho bojovníkov tejto organizácie pochádza zo zahraničia, vrátane Európy, Ruska, Číny a USA.

K Islamskému štátu sa neskôr začalo hlásiť aj viacero ďalších radikálnych džihádistických organizácii po celom svete, predovšetkým v Líbyi a v Nigérii (Boko Haram).

Aktivity[upraviť | upraviť kód]

Organizácia je známa páchaním brutálnych teroristických útokov a vojnových zločinov, vrátane masových popráv zajatých vojakov a civilistov. Na dobytých územiach sa organizácia dopúšťa všeobecného porušovania ľudských práv a brutálne utláča všetky náboženské skupiny, ktoré nevyznávajú ich striktnú verziu islamu, pričom rozsiahle násilnosti spáchala hlavne voči šiitom, jezídom, kresťanom, ale aj opozične sa staviacim sunnitom. Tieto aktivity dosiahli v Sýrii a Iraku takého rozsahu, že OSN a ľudsko-právne organizácie obviňujú IS z páchania etnických čistiek a genocídy. [7]

IS má tiež na svedomí ničenie kultúrneho a historického dedičstva v Sýrii a Iraku, pričom jej členovia zničili mnoho pamiatok chránených organizáciou UNESCO, vrátane historických miest Nimrúd, Hatra a Palmýra.

Organizácia uskutočňuje na internete a sociálnych sieťach rozsiahle propagandistické aktivity, vrámci ktorých pravidelne zverejňuje videozáznamy zo svojich zločinov, vrátane brutálnych popráv zajatcov a ničenia pamiatok.

Zánik[upraviť | upraviť kód]

Po roku 2014 sa proti Islamskému štátu sformovala široká koalícia, ktorá spoločným postupom až do roku 2019 viedla útoky na jeho územie. Kampaň spojencov bola pomerne úspešná (napr. naspäť dobyli Mosul v júli 2017). Posledné militantné časti Islamského štátu sa uchýlili do poslednej dediny, ktorá bola pod ich kontrolou - do Al-Baghúzy. Vojenská spojenecká koalícia Britov, Francúzov či Američanov (za pomoci Kurdov) tam nasmerovala svoje taktické útoky - predpokladá sa, že aj vodca ISIS Abu al-Baghdadí sa schováva neďaleko tejto oblasti. V čase najväčšej slávy žilo na území tohto militantného štátu okolo 8 miliónov obyvateľov, v posledných mesiacoch sa toto číslo pohybuje v tisíckach. Niektorí ľudia, ktorí sa zaoberajú aktuálnou situáciou, sa domnievajú, že aj po fyzickom zániku bude ISIS ideologicky silný a nepochybujú ani o tom, že by mohla znova nastať situácia, kedy by sa nanovo vytvoril.[8]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Ako prepisovať z orientálnych jazykov do slovenčiny : Praktická príručka. Ed. Anna Rácová, Martina Bucková, Jozef Genzor. Bratislava : Ústav orientalistiky SAV v Slovak Academic Press, 2018. 134 s. ISBN 978-80-89607-70-9. S. 110.
  2. a b Islámský stát (IS) [online]. novinky.cz, [cit. 2014-10-14]. Dostupné online. (po česky)
  3. a b Turkey 'allows Syria rebel training' [online]. British Broadcasting Corporation, 26.09.2014, [cit. 2014-10-14]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. Iraq crisis: Isis declares its territories a new Islamic state with 'restoration of caliphate' in Middle East [online]. independent.co.uk, 30.06.2014, [cit. 2014-10-14]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. Islamic State 'has 50,000 fighters in Syria' [online]. Al Jazeera, rev. 2014-08-19, [cit. 2014-10-14]. Dostupné online. (po anglicky)
  6. ISIS has 100,000 fighters, growing fast - Iraqi govt adviser [online]. rt.com, 27.08.2014, [cit. 2014-10-14]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. http://www.nytimes.com/2015/03/20/world/middleeast/isis-genocide-yazidis-iraq-un-panel.html?_r=0
  8. VASILKO, Tomáš. Islamský štát ovláda posledné ulice, ženy v táboroch veria v jeho vzkriesenie [online]. Denník N, 2019-03-05, [cit. 2019-03-05]. Dostupné online.