Islandská cirkev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála v Reykjavíku

Islandská cirkev (islandsky: Hin evangelíska lúterska kirkja) je luteránska národná cirkev na Islande. Je členom Spoločenstva Porvoo, Svetového luteránskeho zväzu a Svetovej rady cirkví. V roku 2019 mala 232 591 členov, t.j. asi 65 % všetkých Islanďanov.[1] Vznikla oddelením sa od Dánskej cirkvi v roku 1540.

Islandská cirkev sa hlási k odkazu Martina Luthera a luteránskej reformácie. Za prameň viery považuje Bibliu a za jej vysvetlenie Symbolické knihy. Bohoslužby aj interiére kostolov sú podobné rímskokatolíckym. Islandská cirkev sa hlási k luteránskej katolicite (používanie ornátu, kadidla, biskupských insígnií a podobne). Do duchovnej služby sú svätené aj ženy.

Reformácia na Islande[upraviť | upraviť zdroj]

Keď kráľ Kristián III. v roku 1537 vyhlásil luteranizmus za oficiálne náboženstvo Dánsko-Nórska, zastihlo to aj Island, kedže v tej dobe spadal pod spomínanú krajinu. Reformácia na Islande sa skončila nezákonnou popravou biskupa Jóna Arasona a jeho dvoch synov. Po tomto akte bol Island oficiálne luteránsky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Islandský statistický úřad

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Church of Iceland na anglickej Wikipédii a Reformation in Denmark–Norway and Holstein na anglickej Wikipédii.