Isser Harel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Isser Harel
Isser Harel
riaditeľ Mossadu 19521963

Narodenie 1912
Vitebsk, Cárske Rusko, dnes Bielorusko
Úmrtie 18. február 2003
Tel Aviv, Izrael

Isser Harel pôvodným menom Isser Halperin (* 1912, Vitebsk, cárske Rusko, dnes Bielorusko – † 18. február 2003, Tel Aviv, Izrael) bol riaditeľ izraelskej spravodajskej služby Mossad v rokoch 1952 – 1963.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Isser Harel sa narodil v roku 1912 vo Vitebsku v bývalom cárskom Rusku. Keď dovŕšil vek osemnásť rokov, emigroval do Palestíny, kde začal pôsobiť v spravodajskej službe.

Predseda vlády Ben-Gurion absolútne dôveroval Harelovi. Aj napriek tomu sa v roku 1963 rozhodol Harel rezignovať kvôli rozporom medzi ním a predsedom vlády v otázke nemeckých vedcov zúčastnených na vývoji egyptských rakiet.

Harel osobne velil niekoľkým dôležitým operáciám vrátane únosu nacistického vojnového zločinca Adolfa Eichmanna z Argentíny. Počas jeho pôsobenia v kresle šéfa Mossadu formoval túto inštitúciu tak, aby bola schopná prispôsobiť sa realite a novým cieľom. Pretransformoval Mossad z organizácie slúžiacej štátu na oficiálnu štátnu inštitúciu.

Harel bol neústupný a absolútne lojálny k zvolenej vláde.

Po ukončení pôsobenia v Mossade začal podnikať a na jedno volebné obdobie sa stal poslancom Knesetu (19691973). Zomrel 18. februára 2003 v Tel Avive.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Isser Harel, Dům v Garibaldiho ulici. Dopadení Adolda Eichmanna (Paseka Praha 2003)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]