Ivan Štefanec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Štefanec
slovenský politik, poslanec Európskeho parlamentu
Ivan Štefanec
súčasný poslanec Európskeho parlamentu
Momentálne v úrade
od 2014
bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky
V úrade
2006 – 2014
Biografické údaje
Narodenie30. september 1961 (60 rokov)
Považská Bystrica, ČSSR
Politická stranaEurópska ľudová strana (EP)
KDH (od 2015) SDKÚ-DS (2006-2015)
Alma materVysoká škola ekonomická
Univerzita Komenského v Bratislave
Rochester Institute of Technology
Profesiamanažér, politik
Rodina
Manželka
Magdaléna Štefancová
Deti2
Odkazy
Ivan Štefanec na ivanstefanec.sk
Spolupracuj na CommonsIvan Štefanec
(multimediálne súbory)

Ing. Ivan Štefanec, MBA, PhD. ( * 30. september 1961, Považská Bystrica) je slovenský politik a manažér, bývalý poslanec NR SR a súčasný poslanec Európskeho parlamentu[1].

Mladosť a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Považskej Bystrici. Po absolvovaní miestneho gymnázia v roku 1979 študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, Fakulta riadenia, odbor Ekonomicko-matematické výpočty (1979 – 1983). Neskôr si vysokoškolské vzdelanie doplnil postgraduálnym štúdiom anglického jazyka na Univerzite Komenského v Bratislave (1987 – 1989). Po novembri 1989 ako jeden z prvých v bývalom Československu využil možnosť študovať v zahraničí a stal sa úspešným absolventom prvého MBA štúdia pre manažérov strednej a východnej Európy s diplomom z Rochester Institute of Technology, New York (1991 – 1992). Okrem mnohých iných renomovaných profesorov bol jedným z jeho pedagógov Douglass North, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 1993. V roku 1994 Ivan Štefanec ukončil vedeckú ašpirantúru na Fakulte hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Pracovná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pracovnú kariéru Ivan Štefanec začal v roku 1983 v Považských strojárňach v Považskej Bystrici, najskôr ako programátor výpočtovej techniky, neskôr ako samostatný výskumný pracovník a projektový manažér. V rokoch 1992 a 1993 bol riaditeľom pobočky spoločnosti Ernst & Young CS Consulting a od začiatku roku 1994 svoje meno spojil s globálnou značkou Coca-Cola. Najskôr ako finančný riaditeľ, neskôr ako zástupca generálneho riaditeľa a potom päť rokov ako generálny riaditeľ spoločnosti Coca-Cola Beverages Slovakia. V rokoch 2003 a 2004 pôsobil v nadnárodnej funkcii ako riaditeľ pre európsku integráciu spoločnosti Coca-Cola HBC so sídlom vo Viedni. Počas pracovnej dráhy absolvoval viacero študijných i pracovných pobytov, okrem iných v centrále Coca-Cola Amatil v Sydney a na Northwestern University v Chicagu, taktiež úspešne absolvoval Coca-Cola University so sídlom v Atlante. Od roku 2004 do júla 2006 pracoval pre vládu SR, najskôr pri riadení vládneho Výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier[2] a neskôr ako splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura[3].

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefanec bol v rokoch 2006 – 2015 členom politickej strany SDKÚ-DS, Od roku 2012 do roku 2014 bol jej podpredsedom zodpovedným za ekonomické témy a európske záležitosti.

V roku 2003 bol nominantom vtedajšej SDKÚ za člena Európskej komisie[4]. Od roku 2006 bol poslancom NR SR. Od roku 2012 do roku 2014 bol podpredsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti, členom Výboru NR SR pre verejnú správu a členom Výboru NR SR pre kontrolu rozhodnutí NBÚ. Ako poslanec, podpredseda SDKÚ-DS a podpredseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS sa sústreďoval najmä na ekonomické a európske záležitosti. Vo Výbore pre európske záležitosti NR SR medzi jeho hlavné výsledky patrili:

 • organizácia stretnutí s poslancami Európskeho parlamentu, členmi Európskej komisie a veľvyslancom SR v Bruseli,
 • aktívna účasť na pravidelných stretnutiach európskych výborov krajín V4, kde účastníci formulujú spoločné stanoviská a odporúčania aj pre Európsku komisiu – napr. v otázkach rozpočtovej disciplíny či v kontrole subsidiarity,
 • aktívna účasť na pravidelných stretnutiach európskych výborov všetkých krajín EÚ – COSAC, kde sa tvoria spoločné pozície národných parlamentov v aktuálnych európskych témach.

V oblasti medzinárodných vzťahov k hlavným témam jeho aktivít patrili:

 • podpora slovenských Národných konventov o EÚ – Moldavsko, Ukrajina, Čierna Hora – pomoc pri presadzovaní európskej agendy a tvorbe občianskej spoločnosti,
 • návšteva v KazachstaneKirgizsku – na pozvanie National Democratic Institute sa zúčastnil na prednáškovom turné a stretnutí s členmi parlamentov na tému parlamentnej demokracie a transparentných aktivít,
 • návšteva v Kosove – na pozvanie British Council viedol parlamentnú delegáciu zloženú z predstaviteľov všetkých parlamentných strán na stretnutiach s prezidentkou, predsedom parlamentu a členmi vlády za účelom rozvoja nediplomatických stykov,
 • návšteva na Taiwane – ako vedúci delegácie sa zúčastnil na stretnutí s predstaviteľmi vlády a poslancami parlamentu, pričom cieľom stretnutia bol rozvoj dohôd o podpore malých podnikov a o podpore vedecko-technických parkov.

V spolupráci s taiwanskou vládou má zásluhy na sponzorskej pomoci: 

máji 2014 bol ako líder kandidátky SDKÚ-DS zvolený za poslanca Európskeho parlamentu so ziskom 19 439 preferenčných hlasov. V preferenčných hlasoch sa pred ním umiestnil Eduard Kukan.[5]

Vo februári 2015 vystúpil z SDKÚ-DS z dôvodu, že stranu už nepovažuje za funkčnú[6] a následne sa v novembri 2015 stal členom KDH.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 bol lídrom kandidátnej listiny KDH a svoj mandát obhájil.

Pôsobenie v Európskom parlamente[upraviť | upraviť zdroj]

Volebné obdobie 2014-2019[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefanec sa v Európskom parlamente stal členom frakcie EPP – Európska ľudová strana. Na prvom plenárnom zasadaní v júli 2014Štrasburgu bol zvolený do Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a ako náhradník do Výboru pre rozpočet[7]. Bol členom Delegácie pre vzťahy s krajinami južnej Ázie[8] a náhradníkom v Delegácii pre medziparlamentnú kooperáciu EÚ – Ukrajina[8] a v Delegácii pre medziparlamentnú kooperáciu s krajinami Východného partnerstva Euronest[8].

Volebné obdobie 2019-2024[upraviť | upraviť zdroj]

Vo februári 2019 bol Ivan Štefanec Radou KDH vo Zvolene zvolený za lídra kandidátnej listiny KDH vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa v Slovenskej republike uskutočnili 25. mája 2019. KDH získalo 9,94% platných hlasov a Ivan Štefanec so ziskom 33 128 prednostných hlasov obhájil mandát poslanca Európskeho parlamentu.

Vo volebnom období 2019-2024 zasadá vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa a v Delegácii pre vzťahy s Japonskom. Taktiež je náhradníkom vo Výbore pre priemysel, výskum a energetiku; Podvýbore pre ľudské práva; Osobitnom výbore pre umelú inteligenciu v digitálnom veku; Delegácii pri Parlamentnom výbore pre pridruženie EÚ - Ukrajina a Delegácii pri Parlamentnom zhromaždení Euronest.

Ivan Štefanec v súčasnosti zastáva i pozíciu prezidenta SME Europe, prezidenta European Parliament´s Beer Club a spolupredsedajúci Programového výboru EIF.

Medzi jeho prioritné témy patrí jednotný digitálny trh, SME (malé a stredné podniky), zamestnanosť a odmedzovanie byrokracie. V rámci svojho pôsobenia na Slovensku má otvorené poslanecké kancelárie v Bratislave a v Košiciach.

Rodina a záujmy[upraviť | upraviť zdroj]

Ivan Štefanec je ženatý a má dve deti, dcéru Ivanu, syna Vladislava a dve vnúčatá, Sofiu a Petra. Manželka Magdaléna je ekonomickou inžinierkou. Obľubuje šport, najmä triatlon, beh, tenis, futbal, hokej a basketbal. Patrí k tradičným účastníkom mnohých súťaží v  triatlone a vo vytrvalostných behoch – Národný beh Devín-Bratislava, Bratislavský maratón, Silvestrovský beh cez bratislavské mosty, beh 21 km pre deti na podporu Linky detskej istoty, Študentský beh v Bratislave, Bratislavský nočný beh, Zimné desiatky a iné.

Výsledky a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

V rámci vedeckej práce sa Ivan Štefanec zaoberal multikriteriálnou optimalizáciou. V posledných rokoch pravidelne prednáša v oblasti strategického riadenia, medzinárodného podnikania a zavedenia eura na medzinárodných konferenciách a slovenských i zahraničných univerzitách.

V rámci spoločenských aktivít je spoluzakladateľom Asociácie nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku, pričom v rokoch 19992004 bol predsedom predstavenstva. Pôsobil aj ako Chairman Advisory Board MBA štúdia pri Univerzite Komenského v Bratislave. Na medzinárodnom poli od roku 1997 zastupoval Slovensko ako člen výboru pre rozšírenie Európskej únie pri medzinárodnej organizácii výrobcov nealkoholických nápojov UNESDA/CISDA so sídlom v Bruseli, pričom v rokoch 20002004 bol jeho predsedom. V roku 2001 bol zakladajúcim členom Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a od založenia jej prvým prezidentom (do roku 2005). V súčasnosti je čestným prezidentom PAS zameranej prioritne na obhajovanie záujmov malých podnikateľov a zlepšovanie úrovne etiky v podnikaní. V rokoch 2004 – 2006 pracoval aj ako viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov zodpovedný za medzinárodné vzťahy. Od roku 2004 bol predsedom SME Union Slovakia, združenia na podporu malého a stredného podnikania. Pôsobil aj ako čestný predseda Slovensko-taiwanskej obchodnej komory, vďaka čomu prispel k vytvoreniu nových pracovných miest na Slovensku cez príchod nových investorov  (napr. Au Optronics, Foxconn, Delta) a presadeniu slovenských podnikateľov na Taiwane.

Za hospodárske výsledky i spôsob vedenia firmy získal v roku 2001 Národnú cenu za kvalitu. V tom istom roku bol ocenený titulom Prominent ekonomiky od Hospodárskeho klubu – Nezávislého ekonomického fóra za rozvoj podnikateľského prostredia. Za výnimočné výsledky pri riadení ľudských zdrojov, inovačný prínos a rozvoj komunity sa stal nositeľom Dale Carnegie Leadership Award 2003[9]. Toto významné ocenenie určené pre najlepších svetových lídrov prebral ako prvý predstaviteľ zo Slovenska. Za medzinárodné aktivity a rozvoj slovensko-taiwanských vzťahov v roku 2011 dostal ocenenie taiwanskej vlády Friendship Medal of Diplomacy[10]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.teraz.sk/slovensko/europoslanec-ivan-stefanec-profil/85788-clanok.html
 2. http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-December/i-stefanec-sefuje-vyboru-na-obnovu-tatier.html
 3. http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/splnomocnencom-vlady-pre-zavedenie-eura-bude-ivan-stefanec.html
 4. http://korzar.sme.sk/c/4610809/kandidatom-na-komisara-eu-za-sdku-sa-stal-ivan-stefanec.html
 5. http://ep2014.statistics.sk/EP-dv/Tabulka5_sk.html
 6. https://dennikn.sk/53161/stefanec-odchadza-z-sdku-strana-prestala-fungovat/
 7. http://www.teraz.sk/slovensko/slovenski-europoslanci-pozicie/90330-clanok.html
 8. a b c http://www.europarl.europa.eu/meps/en/124929/mep_home.html
 9. http://strategie.hnonline.sk/spravy/marketing/udelia-cenu-dale-carnegie-leadership-award
 10. http://www.boca.gov.tw/ct.asp?xItem=4468&ctNode=811&mp=2

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]