Izabela Portugalská (1428 – 1496)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Izabela Portugalská
Kráľovná Kastílie a Leonu
Izabela Portugalská
Izabela Portugalská, erb
Panovanie
DynastiaAvizovci
Panovanie14471454
Biografické údaje
Pôvodné menoIsabel
Narodenie1428
Úmrtie15. august 1496
Rodina
Manžel
Potomstvo
OtecJán, lord z Reguengos de Monsaraz
MatkaIzabela Braganzaová
Odkazy
Spolupracuj na CommonsIzabela Portugalská
(multimediálne súbory na commons)

Izabela Portugalská (* 1428 – † 15. august 1496) bola ako manželka kastílskeho kráľa Jána II. kastílskou a leónskou kráľovnou. Jej dcéra Izabela I. položila základy španielskeho národného štátu.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako potomok príbuzných vetiev dynastie Avizovcov, ktorá vládla v Portugalsku už od roku 1385. Jej otec bol infant Ján, lord z Reguengos de Monsaraz, a bol to najmladší syn Jána I., ktorý prežil detstvo. Izabelina matka bola Izabela Braganzaová – vysoká šľachtičná s kráľovskou krvou a dcéra Alfonza, vojvodu z Braganzi, ktorý bol nemanželským synom Jána I..

Manželstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Izabela sa vydala za starého kastílskeho kráľa Jána II. a bola jeho druhou manželkou. Kráľova prvá manželka Mária Aragónska mu porodila štyri deti, z ktorých len jedno, neskorší kastílsky kráľ Henrich IV., prežil detstvo. Henrich si vzal Blanku II. Navarrskú, no jeho manželstvo sa ani po siedmich rokoch nenaplnilo. Z toho dôvodu sa Ján II. rozhodol nájsť si ďalšiu manželku. Kráľov dobrý priateľ Alvaro de Luna mu navrhol za manželku o 23 rokov mladšiu Izabelu. Tak sa dvojica 22. júla 1447 zosobášila. Kráľ Ján mal vtedy 42 rokov a Izabela len 19.

Konflikt s Alvarom de Luna[upraviť | upraviť zdroj]

Alvaro de Luna veľa rokov značne ovládal kráľa a jeho rozhodnutia a naďalej v tom chcel pokračovať. Predsa len to bol práve on, kto zariadil kráľovo druhé manželstvo. Nanešťastie pre neho však spravil chybu, keď sa pokúšal kontrolovať aj mladú kráľovnú. Izabela namietala proti veľkému vplyvu Alvaru de Luna na jej manžela a pokúšala sa presvedčiť manžela, aby Alvaru odstránil.

Malý úspech dosiahla po roku 1451, kedy porodila dcéru, ktorá dostala meno po matke a neskôr vošla do dejín ako Izabela I. Kastílska. Kráľovnin pôrod bol veľmi dlhý a ťažký. Kráľovná po pôrode trpela na ťažkú depresiu a odmietala hovoriť s kýmkoľvek iným ako so svojím manželom. Izabelu vyčerpávala slabá vôľa kráľa Jána, ktorý nakoniec súhlasil s tým, že sa zbaví svojho priateľa Alvara. Na to kráľovský pár najal Alfonza Peréza de Vivero. Keď Alvaro de Luna odhalil sprisahanie proti nemu, zavraždil Alfonza Peréza, čím dal dôvod kráľovi na jeho popravu. Kráľa priateľova smrť zarmútila a jeho zdravie sa podlomilo.

Narodenie syna a manželova smrť[upraviť | upraviť zdroj]

15. novembra 1453 kráľovná Izabela porodila syna Alfonza a o deväť mesiacov neskôr (20. júla 1454) kráľ Ján II. zomrel. Jeho syn Henrich IV., ktorý sa predtým rozviedol s manželkou Blankou, sa stal kráľom.

Vdova[upraviť | upraviť zdroj]

Po tom, čo Henrich IV. nastúpil na trón, poslal svoju nevlastnú matku, ktorá bola o tri roky mladšia ako on, spolu s jej dvomi deťmi na zámok v Arévalo. Kráľovná – vdova a jej dve deti žili na zámku veľmi jednoducho a bez akejkoľvek možnosti na Izabelin ďalší sobáš.

Pokým Izabela žila na zámku Arévalo stále viac ju trápila melanchólia a depresia, ktorá sa u nej prejavila po narodení staršieho dieťaťa. Napriek jej psychickému stavu boli jej deti stále s ňou, a to až do roku 1461, čo je rok, v ktorom Henrichova druhá manželka Jana Portugalská otehotnela.

Potom sa kráľovnin psychický stav ešte zhoršil – trpela halucináciami, v ktorých videla duchov; často zabúdala na blízkych ľudí a niekedy si nespomenula ani na svoje meno.

Posledné roky života a smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Syn Alfonz zomrel v roku 1468 za nejasných okolností a dcéra Izabela matku nenavštevovala. Až keď sa dozvedela, že jej matka zomiera, navštívila ju, no Izabela Portugalská ju už, vzhľadom na svoj psychický stav, nespoznala. Kráľovná – vdova zomrela 15. augusta 1496. Pochovali ju vedľa jej manžela a syna v kláštore Miraflores.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]


Izabela Portugalská
Vladárske tituly
Predchodca
Mária Aragónska
Kráľovná Kastílie a Leonu
14471454
Nástupca
Jana Portugalská