Ján Ducký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Ducký
Bývalý Minister hospodárstva Slovenskej republiky
V úrade
10. novembra 1993 – 14. marca 1994
Predchodca Jaroslav Kubečka Peter Magvaši Nástupca
Bývalý minister hospodárstva Slovenskej republiky
V úrade
14. december 1994 – 26. august 1996
Predchodca Peter Magvaši Karol Česnek Nástupca
Biografické údaje
Narodenie30. január 1944
Lehota pod Vtáčnikom, Slovenský štát
Úmrtie11. január 1999 (54 rokov)
Bratislava, Slovensko
Politická stranaHZDS
Bajzova ulica v Bratislave, kde bol zastrelený Ján Ducký vo vchode, kde býval (na obrázku v strede)

Ing. Ján Ducký (* 30. január 1944, Lehota pod Vtáčnikom – † 11. január 1999, Bratislava) bol slovenský politik, v rokoch 19891990 pôsobil ako minister priemyslu v slovenskej vláde národného porozumenia a neskôr ako minister hospodárstva SR v druhej a tretej vláde Vladimíra Mečiara. Pôsobil aj ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu. Za nevyjasnených okolností bol zastrelený pri vchode do svojho bytu v Ružinove.

Profesionálna kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Stranícka kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Kauza Duckého zmenky[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Duckého zmenky

Ján Ducký je známy aj vďaka kauze Duckého zmenky. Zmenky podpísal ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Ich protihodnotou mali byť „služby obchodného a finančného charakteru“. Tie sa však v skutočnosti nikdy nezrealizovali. Pravdepodobne boli len zámienkou na vypísanie zmeniek. Predstavitelia SPP dodnes nevedia, na akú sumu boli vypísané všetky zmenky, hovorí sa však o niekoľkých miliardách korún (nie sú zaevidované v účtovníctve SPP).

SPP napríklad prehral spor s českou Union bankou, ktorá žiadala preplatiť zmenky SPP v hodnote 350 miliónov českých korún. K nim navyše pribudli úroky, čím sa zmenkový dlh spolu so súdnymi poplatkami vyšplhal približne na 400 miliónov korún[1]. V tomto prípade zmenkami vo vlastníctve Union Banky údajne podnik zaplatil za dodávku technológií vsetínskej firme Sezooz Group. Jej riaditeľ Roman Zubík v jednej z výpovedí priznal, že obchody so zmenkami boli naozaj fiktívne, riadil ich Ducký a Union Banka o tom vedela.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Štát bude musieť zaplatiť 20 miliónov eur českej firme. SPP dohnala Duckého zmenka. aktuality.sk. Dostupné online [cit. 2017-06-13].

Externé odkazy ku kauze Duckého zmenky[upraviť | upraviť zdroj]