Ján Ducký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ján Ducký
Bývalý Minister hospodárstva Slovenskej republiky
V úrade
10. novembra 1993 – 14. marca 1994
Predchodca Jaroslav Kubečka Peter Magvaši Nástupca
Bývalý minister hospodárstva Slovenskej republiky
V úrade
14. december 1994 – 26. august 1996
Predchodca Peter Magvaši Karol Česnek Nástupca
Biografické údaje
Narodenie 30. január 1944
Lehota pod Vtáčnikom, Slovenský štát
Úmrtie 11. január 1999 (54 rokov)
Bratislava, Slovensko
Politická strana HZDS
Bajzova ulica v Bratislave, kde bol zastrelený Ján Ducký vo vchode, kde býval (na obrázku v strede)

Ing. Ján Ducký (* 30. január 1944, Lehota pod Vtáčnikom – † 11. január 1999, Bratislava) bol slovenský politik, v rokoch 19891990 pôsobil ako minister priemyslu v slovenskej vláde národného porozumenia a neskôr ako minister hospodárstva SR v druhej a tretej vláde Vladimíra Mečiara. Pôsobil aj ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu. Za nevyjasnených okolností bol zastrelený pri vchode do svojho bytu v Ružinove.

Profesionálna kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Stranícka kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Kauza Duckého zmenky[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Duckého zmenky

Ján Ducký je známy aj vďaka kauze Duckého zmenky. Zmenky podpísal ako riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Ich protihodnotou mali byť „služby obchodného a finančného charakteru“. Tie sa však v skutočnosti nikdy nezrealizovali. Pravdepodobne boli len zámienkou na vypísanie zmeniek. Predstavitelia SPP dodnes nevedia, na akú sumu boli vypísané všetky zmenky, hovorí sa však o niekoľkých miliardách korún (nie sú zaevidované v účtovníctve SPP).

SPP napríklad prehral spor s českou Union bankou, ktorá žiadala preplatiť zmenky SPP v hodnote 350 miliónov českých korún. K nim navyše pribudli úroky, čím sa zmenkový dlh spolu so súdnymi poplatkami vyšplhal približne na 400 miliónov korún[1]. V tomto prípade zmenkami vo vlastníctve Union Banky údajne podnik zaplatil za dodávku technológií vsetínskej firme Sezooz Group. Jej riaditeľ Roman Zubík v jednej z výpovedí priznal, že obchody so zmenkami boli naozaj fiktívne, riadil ich Ducký a Union Banka o tom vedela.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Štát bude musieť zaplatiť 20 miliónov eur českej firme. SPP dohnala Duckého zmenka. aktuality.sk. Dostupné online [cit. 2017-06-13].

Externé odkazy ku kauze Duckého zmenky[upraviť | upraviť zdroj]