Ján Fadrusz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
János Fadrusz
maďarský sochár
maďarský sochár
Narodenie2. september 1858
Bratislava, Uhorsko, Rakúske cisárstvo, dnes Slovensko
Úmrtie25. október 1903 (45 rokov)
Budapešť, Rakúsko-Uhorsko, dnes Maďarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Fadrusz

Ján Fadrusz (maď. Fadrusz János), krstený Ján Evanjelista Fadrusz (maď. Fadrusz Evangelista János; * 2. september 1858, Bratislava,[1] Uhorsko, Rakúske cisárstvo, dnes Slovensko – † 25. október 1903, Budapešť, Rakúsko-Uhorsko, dnes Maďarsko) bol uhorský sochár[2]. Jeho zameraním bol klasicistický pomníkový smer.

Narodil sa na Zámockej ulici v Pálffyho dvore, v chudobných pomeroch. Vyučil sa za zámočníka, vo voľných chvíľach maľoval a kreslil. Študoval na rezbárskej škole v Uhrovci s podporou mestského magistrátu. Výtvarne nadaného chlapca (1883 - reliéf Ahasver) sa ujal archivár J. A. Batka a dopomohol mu k štúdiu na viedenskej akadémii. Na základe odporúčania V. Tilgnera v roku 1885 dostal štipendium 1. Prešporskej sporiteľne.

Po absolvovaní akadémie vytvoril v Bratislave sériu akademicky rutinovaných búst (Jakub Palugyay, Laforest - dómsky zbormajster), ale prerazil až svojim Kristom na kríži v roku 1892 v Blumentálskom kostole za ktorého dostal Munkácsyho cenu (práca podľa ukrižovaného modelu i vlastného ukrižovania).

V roku 1893 si v Budapešti otvoril sochársky ateliér a venoval sa portrétnemu a monumentálnemu sochárstvu (sochy Ľudovíta Tiszu, Mikuláša Wesselényiho a jazdecká socha Mateja Korvína v Kolozsvári a mnohé iné diela). Panovník ho vymenoval rytierskym krížom Františka Jozefa a rádom železnej koruny tretej triedy. Čestný doktorát mu udelila Kolozsvárska univerzita.

Medzi jeho najznámejšie diela patrilo milenárne súsošie Márie Terézie v Bratislave na dnešnom námestí Ľudovíta Štúra, ktoré bolo v roku 1921 rozbité.

Viaceré práce z jeho mladosti (portréty a figurálne kompozície) sú väčšinou v galérii mesta Bratislavy. Ako 45-ročný nečakane zomrel v Budapešti, kde je aj pochovaný.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. indexovaný záznam o krste v matrike farnosti Bratislava - Najsvätejšej Trojice
  2. Hugh Chisholm (1911). The Encyclopedia Britannica: A Dictionary of Arts, Sciences, Literature and General Information. The Encyclopedia Britannica Co.,. p. 891.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ján Fadrusz