Ján Futák (botanik)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Futák
slovenský botanik
Narodenie13. január 1914
Turová, Slovensko
Úmrtie7. júl 1980 (66 rokov)
Bratislava, Slovensko

Doc. RNDr. Ján Futák, CSc. (* 13. január 1914, Turová – † 7. júl 1980, Bratislava) bol slovenský katolícky kňaz, botanik a fytogeograf.

Jeho otec roľník Štefan Futák a matka Anna rod. Korvínová.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Študoval na reálnom gymnáziu vo Zvolene a v Banskej Bystrici (1928 – 1932), kde aj zmaturoval. Vysokoškolské štúdia začal na teologickej a zároveň (1932 – 1937) na prírodovedeckej fakulte univerzity v Štrasburgu. Po vysviacke začínal ako kaplán v Krupine, no už zakrátko odišiel za duchovného slovenských vysťahovalcov vo Francúzsku (1937 – 1940). Po kapitulácii Francúzska sa vrátil na Slovensko a nastúpil v Botanickom ústave Slovenskej univerzity v Bratislave u prof. Františka Nábělka (1940). Začínal ako demonštrátor, v roku 1943 (ES 1943, Krippel 1942) obhájil RNDr. a pôsobil ďalej ako asistent. Docentom sa stal v roku 1947 (doc.) na Prírodovedeckej fakulte.

V rokoch 1949 – 1955 pôsobil v štátnej službe na Povereníctve techniky (vegetačné mapovanie pre Vodohospodársky plán) a v Slovenskom ústave pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody (oddelenie ochrany prírody). Odtiaľ prešiel do Slovenskej akadémie vied (Laboratórium geobotaniky a systematiky rastlín SAV, Botanický ústav SAV, Ústav experimentálnej biológie a ekológie SAV), kde obhájil dizertáciu (1960 – 1961) a získal vedeckú hodnosť CSc. a pôsobil ako vedúci oddelenia systematickej botaniky. K externému prednášaniu na Univerzite Komenského sa vrátil až od roku 1965. 1967 hosťujúci profesor univerzity v Štrasburgu.

Záujem o botaniku u neho vzbudil riaditeľ banskobystrického gymnázia profesor Jan Roubal, tu začal publikovať aj svoje prvé práce. Odborník na taxonómiu vyšších rastlín, pedagóg a ochranca prírody, o. i. venoval pozornosť prenikaniu teplomilnej vegetácie údolím Hrona cez južne orientované svahy na území Banskej Bystrice. Autor a spoluautor niekoľkých knižných prác, štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Priekopník vydávania botanickej bibliografie, historik a popularizátor botaniky. Nositeľ viacerých vyznamenaní.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]