Jásir Arafát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Jásir Arafát
Jásir Arafát
palestínsky politik a vodca

Narodenie 24. august 1929
Káhira, Egypt
Úmrtie 11. november 2004 (75 rokov)
Clamart, Francúzsko

Jásir Arafát (arab. ياسر عرفات – Jásir Arafát ; celým menom arab. محمد عبد الرؤوف عرفات القدوة الحسيني – Muhammad Abd ar-Ra’úf Arafát al-Kudwa al-Husajní ; * 24. august 1929, Káhira, Egypt – † 11. november 2004, Clamart, Francúzsko, známy aj ako Abú Ammár (ابو عمّار), bol palestínsky politik a vodca.

V rokoch 1969 – 2004 bol predsedom Organizácie pre oslobodenie Palestíny. Bol spoluzakladateľom najväčšej palestínskej ozbrojenej organizácie al-Fatah. V roku 1994 dostal J. Arafát Nobelovu cenu za mier. 20. januára 1995 sa stal prezidentom palestínskej samosprávy.

Zomrel v roku 2004 v Paríži vo veku 75 rokov.

21. novembra 2012 bolo jeho telo exhumované, aby sa mohli urobiť testy, keďže vzniklo podozrenie, že bol zavraždený [1]. Po smrti sa našli na jeho oblečení stopy rádioaktívneho plutónia.[2].

Terorizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Palestínska ozbrojená organizácia Fatah pod vedením J. Arafáta v roku 1969 vykonala celkom 2432 guerillových útokov na území Izraela. Ocitla sa tak na zozname teroristických organizácií. Sú známe jej militantné krídla Fatah Hawks, Tanzim a Brigády mučeníkov al-Aksá. Ozbrojené krídlo Fatahu – Brigády mučeníkov al-Aksá sa hlási k niekoľkým teroristickým samovražedným akciám na území Izraela.[3] Po smrti vodcu Fatahu J. Arafáta v novembri 2004 oznámili brigády, že budú ďalej vystupovať pod menom Brigády mučeníka Jásira Arafáta. Ministerstvo zahraničných vecí USA aj Európska únia zaradili Brigády mučeníkov al-Aksá na svoje oficiálne zoznamy teroristických organizácií.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. - Paris Match Jásir Arafat - exhumácia
  2. - Guardian - Exhumácia tela J. Arafata
  3. http://www.sme.sk/c/3120264/Izrael-odpalil-sa-vrah-z-Gazy.html

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]