Jack Churchill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
John Churchill
Jack Churchill
britský plukovník

Narodenie 16. september 1906
Surrey, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 8. marec 1996 (89 rokov)
Surrey, Spojené kráľovstvo

John Malcom Thorpe Fleming „Jack“ Churchill (* 16. september 1906, Surrey, Spojené kráľovstvo – † 8. marec 1996, Surrey) bol britský plukovník počas druhej svetovej vojny. Preslávilo ho použitie zbraní z obdobia stredovekých vojen - luku a dvojsečného škótskeho meča.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v anglickom grófstve Surrey.[1] V roku 1926 ukončil štúdium na Kráľovskej vojenskej akadémii v Sandhurste. V tom istom roku bol prevelený do pluku Manchester, v druhom prápore v Rangúne.

Počas služby sa rozhodol prejsť na motocykli z Rangúnu do Pune. Následne putoval do Kalkaty a späť k jednotke. Precestoval tak vyše 2 415 km. Neskôr v rámci svojej služby v Barme precestoval ešte motocyklom približne 800 km, ale tentoraz častejšie miestami, na ktorých chýbali cesty. Zúčastnil sa povstania v Barme v rokoch 1930 - 1932. Počas pobytu v Indii sa naučil hrať na gajdy, ktoré sa stali jeho životným koníčkom.

Po návrate z Indie v roku 1936 vystúpil z armády a začal pracovať ako herec v drobných úlohách, či neskôr ako drobný podnikateľ a podobne. Nikde sa dlho nezdržal, ale medzi tým získal ďalší doživotný koníček. Začal sa venovať lukostreľbe. V roku roku 1939 už reprezentoval Spojené kráľovstvo na majstrovstvách sveta v Nórsku.

Na začiatku druhej svetovej vojny bol odvelený na francúzsky front. Jedinú jeho výzbroj tvorili luk, šípy a meč. Dokázal dostreliť asi 182 m. Obľubu týchto zbraní dokazuje jeho výroko: „Každý dôstojník, ktorý ide do akcie bez meča, je nepatrične ozbrojený.“[2] Churchill sa po ústupe britských vojsk z Dunkerque prihlásil ako dobrovoľník do jednotiek Commandos. Ako zástupca veliteľa 3. práporu Commandos sa podieľal 27. decembra 1941 na operácii Archery. Jednalo sa o prepad nemeckých kasární v nórskom prístave Vågsøy.

V roku 1943 viedol 2. prápor Commandos pri vylodeniach na Sicílií a pri Salerne. V roku 1944 bol so svojou jednotkou vyslaný na pomoc juhoslávskym partizánom. Počas bojov s Nemcami v Juhoslávii bol zranený a padol do zajatia. Bol prevezený do Berlína a neskôr do koncentračného tábora Sachsenhausen. Z tábora sa mu podarilo utiecť spolu s jedným spoluväzňom. Boli však zajatí blízko mesta Rostock. Na sklonku vojny bol spolu s ďalšími prominentnými väzňami presunutý pod ochranou SS do Tyrolska. Koniec vojny ho zastihol v Barme.

Po vojne slúžil v britských jednotkách v Palestíne. Na jar roku 1948 sa podieľal na evakuácii židovských lekárov a civilistov z priestorov Hebrejskej univerzity, na ktorú útočili arabské jednotky.

V neskoršom období slúžil v Austrálii, kde si obľúbil surfovanie. Po odchode na dôchodok v roku 1959 sa vrátil do vlasti. Zomrel v Surrey v roku 1996.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Lieutenant-Colonel Jack Churchill. Telegraph. prístup: 7 April 2013.
  2. Fighting Jack Churchill survived a wartime odyssey beyond compare [online]. . Dostupné online. (angličtina)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]