Jacki Weaverová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jacki Weaver
Jacki Weaver.jpg
Celé menoJacqueline Ruth Weaver
Narodenie 25. máj 1947 (75 rokov)
Sydney, Nový Južný Wales, Austrália
Povolanieaustrálska herečka
Roky pôsobenia1962 – súčasnosť
ManželJohn Walters (1969 – r. 1970)
Richard Wherrett (1971 – r. 1974)
Phil Davis (1977– r. 1981)
Deti1

Jacqueline Ruth Weaver (angl. Jacqueline Ruth Weaver; * 25. máj 1947, Sydney, Nový Južný Wales, Austrália) je austrálska herečka, ktorá v rokoch 2011 a 2013 získala nomináciu na Academy Awards.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Je dcérou Edith a Arthura Weaverovích. Jej matka bola migrantkou z Anglicka. Získala štipendium na štúdium sociológie ale odmietla a namiesto toho začala študovať herectvo.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju kariéru začala v roku 1962. Pôsobila v austrálskej hudobnej šou Bandstand. Dlhý čas vystupovala v divadlách. Od roku 1971 sa začala venovať filmu. Jej prvým filmom bol austrálsky film Stork. V roku 1975 stvárnila jednu z vedľajších úloh vo filme Picnic at Hanging Rock. Koncom 70. rokov bola menej obsadzovaná do filmových úloh, preto sa začala venovať naplno divadlu.

V roku 2010 sa začala častejšie objavovať vo filmoch. Získala úlohu vo filme Animal Kingdom, kde stvárnila matriarchát rodiny lupičov. Jej herecký výkon jej vyslúžil nomináciu na Academy Awards v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe a tiež austrálske ocenenie AACTA, ktoré získala. V roku 2012 bola obsadená do filmu Silver Linings Playbook, za ktorý tiež získala nomináciu na Academy Awards v rovnakej kategórii.

V roku 2019 sa pripojila k hereckému obsadeniu filmu Pooms, kde hrala po boku herečiek Diane Keaton, Pam Grier a Rhei Perlman. Od rovnakého roku účinkovala v austrálskom televíznom seriály Bloom.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Bola tri krát vydatá a z prvého manželstva má syna Dylana, narodeného v roku 1970.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jacki Weaver na anglickej Wikipédii.