Jacob van Campen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jacob van Campen
holandský barokový umelec a architekt
holandský barokový umelec a architekt
Narodenie 2. február 1596
Haarlem, Holandsko
Úmrtie 13. september 1657 (61 rokov)
Amersfoort, Holandsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Jacob van Campen
Palác Noordeinde, Amsterdam
Mauritshuis, Haag

Jacob van Campen (* 2. február 1596, Haarlem, Holandsko – † 13. september 1657, Amersfoort) bol holandský barokový umelec a architekt.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v bohatej rodine v Haarleme a mladosť strávil v rodnom meste. Nakoľko bol zo vznešenej rodiny a mohol nakladať so svojim časom ako chcel, začal sa venovať maliarstvu ako svojmu koníčku. V roku 1614 sa stal členom Guild of Saint Luke a študoval maliarstvo u Fransa de Grebbera (z tohto obdobia sa zachovalo mnoho jeho malieb). Asi v rokoch 1616 – 1624 žil v Taliansku. Po návrate do Holandska sa začal venovať architektúre, v ktorej využil svoje si vypožičal od architektov ako Andrea Palladio, Vincenzo Scamozzi, a tiež využil vplyv Marca Vitruvia Pollia. A je to tiež hlavne on, kto je zodpovedný za obnovu neoklasického štýlu v holandskej barokovej architektúre – kombináciu domáceho, holandského murovaného štýlu s Vitruvianovými princípmi.

Van Campen spolu a jeho priateľ Constantijn Huygens navrhli nový dom pre Hugenotov. Po Van Campenovej smrti jeho práca silno ovplyvnila Johanna Mauritsa, princa z Nassau, dizajnéra záhrad v Kleve, a Frederika Williama Brandenburského.

Diela[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá známa van Campenova budova je Coymans house z roku 1625 v Amsterdame. V 30. rokoch 17. storočia van Campen a Pieter Post navrhli Mauritshuis v Haagu (palác, ktorý je dnes domovom Kráľovskej obrazovej galérie), a sám van Campen postavil tiež prvé holandské divadlo – amsterdamský Stadsschouwburg. Okolo roku 1645 van Campen navrhol kostol Nieuwe Kerk v Haarleme, ktorý bol ovplyvnený tvorbou anglického architekta Christophera Wrena. Jeho najznámejšou prácou je pravdepodobne veľká mestská radnica v Amsterdame (začiatok stavby v roku 1648), dnešný Kráľovský palác na námestí Dam.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Huisken, Jacobine, Koen Ottenheym and Gary Schwartz: Jacob van Campen. Het klassieke ideaal in de Gouden Eeuw. Amsterdam, 1995.
  • Mak, G.: Het stadspaleis. De geschiedenis van het paleis op de Dam. Amsterdam, 1997.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]