Jadranka Kosorová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jadranka Kosorová
Jadranka Kosorová
Jadranka Kosorová, podpis (z wikidata)
Bývalá predsedníčka vlády Chorvátska
V úrade
6. júl 2009 – 23. december 2011
Predchodca Ivo Sanader Zoran Milanović Nástupca
Biografické údaje
Narodenie1. júl 1953 (70 rokov)
Pakrac, Juhoslávia
Politická stranaHDZ (od 1995)
Rodina
Detisyn Lovar
Odkazy
Spolupracuj na CommonsJadranka Kosorová
(multimediálne súbory)

Jadranka Kosorová, (* 1. júl 1953, Pakrac) je chorvátska politička, spisovateľka.

Od 6. júla 2009 bola predsedníčka vlády, po náhlom odchode jej predchodcu Iva Sanadera. Od roku 1995 je členkou stredo-pravicovej strany Hrvatska Demokratska Zajednica (chorvátska skratka HDZ), od 4. júla 2009 je jej predsedníčkou.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jadranka Kosorová, základnú dochádzku dokončila v Lipiku. Študovala právo na vysokej škole v Záhrebe, kde začala pracovať ako žurnalistka od roku 1972 korešpondent Večernji listu a Rádia Záhreb. V roku 1971 bola jej kniha poézie Koraci publikovaná v Pakrackej pobočke Matice chorvátskej.

Počas Chorvátskej vojny za nezávislosť pracovala ako žurnalistka v rádiu, kde sa venovala problémom utečencov a invalidných vojenských veteránov. Krátko bola korešpondentkou britského BBC. Získala ceny od chorvátskej novinárskej asociácie Hrvatsko novinarsko društvo a Európskeho spoločenstva za jej humanitne orientovanú prácu.

Do roku 2008 vydala štyri knihy, z toho dve poézie a dve súvisiace so spomínanou vojnou. Má syna Lovra.

Politická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Kandidatúra na prezidenta[upraviť | upraviť zdroj]

Jadranka Kosorová kandidovala v prezidentských voľbách v roku 2005, v prvom kole skončila druhá s 20 % hlasov, získala až 60 % hlasov zahraničných Chorvátov. Keďže žiaden kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu, konalo sa druhé kolo. Vyhral Stjepan Mesić, ktorý mal v prvom kole 49 % hlasov.[1]

Premiérka[upraviť | upraviť zdroj]

Keď 1. júla 2009, dovtedajší chorvátsky premiér Ivo Sanader nečakane odstúpil, navrhoval Kosorovú, jeho dlhoročnú pravú ruku, do funkcie predsedníčky vlády s mandátom zostaviť novú vládu. Chorvátsky parlament vyslovil dôveru jej novej vláde už v pondelok 6. júla 2009, stala sa tak prvou ženou na poste premiéra. Získala 83 hlasov zo 153-členského parlamentu, 44 hlasov bolo proti. Kosorovej príhovor v Chorvátskej televízii bol o politickom pláne šetrenia peňazí, ale nie za cenu „zmien platov alebo dôchodkov“.

Po parlamentných voľbách v novembri 2011 Kosorová a HDZ odchádza do opozície. Vládnou sa stáva opäť SDP s predsedom a ďalším premiérom Zoran Milanović.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. O chorvátskom prezidentovi rozhodne druhé kolo. SME, 3.1.2005. Dostupné online. ISSN 1335-4418.
  2. Volby v Chorvatsku vyhrála opozice, ve Slovinsku starosta Lublaně. idnes.cz, 2011-12-05. Dostupné online [cit. 2019-01-25]. (česky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jadranka Kosor na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]