Jadrová elektráreň Bohunice A1

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 09:06, 14. marec 2011, ktorú vytvoril 92.245.8.22 (diskusia) (→‎Charakteristika: štylistika)

Jadrová elektráreň A1 v Jaslovských Bohuniciach je súčasťou komplexu Atómové elektrárne Bohunice. Bola postavená v rokoch 1958-1972.

Charakteristika

Išlo o experimentálny reaktor naprojektovaný v Česko-Slovensku, ktorý používal ako palivo neobohatený (prírodný) urán. Aktívna zóna mala priemer 3,56 metra a výšku 4,0 m. Ako moderátor slúžila ťažká voda a reaktor bol chladený oxidom uhličitým. Projektovaný elektrický výkon elektrárne bol 104 MW. Palivo bolo v reaktore umiestnené v kanáloch, pričom dizajn reaktoru umožňoval výmenu paliva za prevádzky.

Havária elektrárne

Bližšie informácie v hlavnom článku: Havária jadrovej elektrárne A1

Na reaktore A1 došlo 22. februára 1977 k havárii, keď sa počas plnej prevádzky reaktora vymieňal jeden z palivových súborov. Tato nehoda bola vyhodnotená stupňom 4 na sedemstupňovej medzinárodnej stupnici INES. V dôsledku tejto havárie bola jadrová elektráreň A1 uzavretá a od roku 1979 prebieha jej likvidácia.

Likvidácia elektrárne

Od roku 1979 prebieha postupná likvidácia elektrárne EBO A1. Všetko jadrové palivo bolo na základe dohody odvezené do bývalého Sovietskeho zväzu. V súčasnosti predstavujú najväčšie riziko nádrže s rádioaktívnymi kalmi a pevný rádioaktívny odpad.

Pozri aj

Externé odkazy