Jakov Fedotovič Pavlov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jakov Fedotovič Pavlov
sovietsky vojak, hrdina bitky o Stalingrad
sovietsky vojak, hrdina bitky o Stalingrad
Narodenie 4. október 1917
Novgorod dnes Veľký Novgorod - (Novgorodská oblasť), Rusko
Úmrtie 28. september 1981 (63 rokov)
Veľký Novgorod, Novgorodská oblasť
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Jakov Fedotovič Pavlov

Jakov Fedotovič Pavlov (rus. Яаков Федотович Павлов) (* 4. október 1917 – † 28. september 1981) bol známy sovietsky vojak, ktorý počas bitky o Stalingrad velil obrane Domu odborníkov, neskôr pomenovaného na jeho počesť - Pavlovov dom. Od 27. júna 1945 držiteľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu. Od roku 1944 člen Komunistickej strany.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Novgorode v roku 1917. Do Červenej armády vstúpil v roku 1938. Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa účastnil rôznych bojov v jednotkách Juhozápadného, Stalingradského, 3. ukrajinského a 2. bieloruského frontu. Bol veliteľom guľometného družstva, guľometčík a veliteľ prieskumnej jednotky 13. gardovej streleckej divízie, v hodnosti staršieho seržanta. Počas bitky o Stalingrad, Pavlovove 4 členné družstvo preskúmalo a obsadilo 23. septembra 1942 trojposchodovú obytnú budovu známu ako Dom odborníkov na Námestí 9. januára. Pavlov preskúmal budovu so slobodníkom V.S. Gluškom a vojakmi N. Čornogolovom a A. Alexandrovom a spoločne s nimi ju vyše týždňa bránil, kým im neprišiel na pomoc zvyšok roty. Dom sa však nachádzal na otvorenom priestranstve a cez deň nebolo možné nadviazať spojenie s okolitými jednotkami. Pred početnými nemeckými útokmi ho bránili v obkľúčení až do 25. novembra 1942. Neskôr za podpory okolitých jednotiek až do februára 1943. Tento dom, ktorý jeho obrancovia zmenili na pevnosť, ktorú sa Nemcom už viac nepodarilo dobyť, sa do histórie zapísal ako Pavlovov dom.

Pavlov bol vyznamenaný titulom Hrdina Sovietskeho zväzu, Leninovým radom, Radom októbrovej revolúcie a dvomi Radmi Červenej hviezdy.

Pochovaný je vo Veľkom Novgorode.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]