Jakov Fedotovič Pavlov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakov Fedotovič Pavlov
sovietsky vojak, hrdina bitky o Stalingrad
sovietsky vojak, hrdina bitky o Stalingrad
Narodenie4. október 1917
Novgorod dnes Veľký Novgorod – (Novgorodská oblasť), Rusko
Úmrtie28. september 1981 (63 rokov)
Veľký Novgorod, Novgorodská oblasť
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jakov Fedotovič Pavlov

Jakov Fedotovič Pavlov (rus. Яаков Федотович Павлов) (* 4. október 1917 – † 28. september 1981) bol známy sovietsky vojak, ktorý počas bitky o Stalingrad velil obrane Domu odborníkov, neskôr pomenovaného na jeho počesť – Pavlovov dom. Od 27. júna 1945 držiteľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu. Od roku 1944 člen Komunistickej strany.

Život[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v Novgorode v roku 1917. Do Červenej armády vstúpil v roku 1938. Počas sovietsko-nemeckej vojny sa zúčastnil rôznych bojov v jednotkách Juhozápadného, Stalingradského, 3. ukrajinského a 2. bieloruského frontu. Bol veliteľom guľometného družstva, guľometník a veliteľ prieskumnej jednotky 13. gardovej streleckej divízie, v hodnosti staršieho seržanta. Počas bitky o Stalingrad, dostalo Pavlovove 4 členné družstvo za úlohu preskúmať a obsadiť 23. septembra 1942 trojposchodovú obytnú budovu známu ako Dom odborníkov na Námestí 9. januára. Išlo o strategicky položenú stavbu, z ktorej bol výhľad na celé okolie. Pavlov preskúmal budovu so slobodníkom V.S. Gluškom a vojakmi N. Čornogolovom a A. Alexandrovom a spoločne s nimi ju vyše týždňa bránil, kým im neprišiel na pomoc zvyšok roty. Dom sa však nachádzal na otvorenom priestranstve a cez deň nebolo možné nadviazať spojenie s okolitými jednotkami. Pred početnými nemeckými útokmi ho bránili v obkľúčení až do 25. novembra 1942. Neskôr za podpory okolitých jednotiek až do februára 1943. Budova, ktorú sa Nemcom už viac nepodarilo dobyť, sa do histórie zapísal ako Pavlovov dom. Po skončení bitky bolo zistené, že Pavlovov dom Nemci zakresľovali do svojich máp ako pevnosť.

Pavlov bol vyznamenaný titulom Hrdina Sovietskeho zväzu, Radom Lenina, Radom októbrovej revolúcie a dvomi Radmi červenej hviezdy.

Po demobilizácii po skončení vojny pracoval v meste Valdaj v Novgorodskej oblasti. Ako člen Komunistickej strany absolvoval vyššiu politickú školu a pôsobil v štátnych funkciách. Trikrát bol zvolený do Vrchného sovietu RSFSR. Zomrel v Novgorode v roku 1981, kde je aj pochovaný.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]