Preskočiť na obsah

Jalapeño

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Plátky jalapeño
Pálivosť 2500 až 10 000 SHU

Jalapeño [vyslov:chalapeňo] je typ čili papričky. Ide o skupinu kultivarov z druhu paprika ročná (Capsicum annuum), často ponímanú aj formálne ako taxón, a to buď ako Skupina (Capsicum annuum var. annuum Skupina Jalapeño) alebo zriedkavo ako varieta (Capsicum annuum var. jalapeño). [1][2][3][4]

Táto paprička je pôvodom z Mexika. Svoje meno má podľa hlavného mesta mexického štátu Veracruz Jalapa (španielsky), ale pôvod slova je z aztéckeho Xalapa (jazyk nahuatl). Ide pravdepodobne o najpopulárnejšiu papričku na americkom kontinente. Jalapeños sú malé (5 cm) až stredne veľké (8 cm) chilli papričky známe svojou pálivosťou. Ich pálivosť dosahuje 2500 až 6000 Scovilleho jednotiek pálivosti (SHU). V porovnaní s ostatnými čili papričkami sú teda jalapeños mierne pálivé až pálivé.

Zrením papričky červenajú. Papričiek jalapeños je vyšľachtených veľmi mnoho variánt, napríklad: Tipico, Meco a Merita, ktoré sú veľmi populárne v mexickej kuchyni. Vyúdená a vysušená paprička jalapeño je známa ako chipotle, ktorú často nájdeme v omáčke adobo. Na chipotle sa spracúva približne 20 % celkovej produkcie jalapeños. Zelené a zľahka zaúdené jalapeño sa v rezoch tiež nakladajú do slanokyslého pikantného nálevu a konzervujú. Pálivosťou sa dajú prirovnať k maďarským "čerešniam", preto sú veľmu obľúbené ako príloha ku steakom, alebo pouličným jedlám, podobne ako v našich končinách baranie rohy, feferóny alebo alma paprika.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Sorting_Capsicum [online]. plantnames.unimelb.edu.au, [cit. 2019-08-28]. Dostupné online.
  2. SMALL, Ernest; CANADA, National Research Council. Culinary Herbs. [s.l.] : NRC Research Press, 2006. 1036 s. ISBN 978-0-660-19073-0. S. 251.
  3. BLESSINGER, E. E. Effect of Cultivar and Type on Pepper Yield andWeight, 2018 [1]
  4. Guevara-Avendano, E. et al. Effect of Rhizobacteria Indole producing on the Development of Capsicum annuum var. jalapeno M. In: International Research Journal of Biological Sciences, Vol. 3(10), 22-27, October (2014) [2]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Paprička jalapeño na českej Wikipédii.