Preskočiť na obsah

James Benson Irwin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
James B. Irwin
astronaut NASA
James Irwin v roku 1971
James Irwin v roku 1971
Stavzosnulý
Narodenie17. marec 1930
Pittsburgh, Pensylvánia, USA
Úmrtie8. august 1991 (61 rokov)
Glenwood Springs, Colorado, USA
Iné zamestnanietestovací pilot
Hodnosťplukovník, USAF
Čas vo vesmíre12d 07h 12m
Kozmonaut od1966
MisieApollo 15
Znaky misií
Jim Irwin, LRV, Apollo-15-Mission

James Benson „Jim“ Irwin (* 17. marec 1930, Pittsburgh – † 8. august 1991, Glenwood Springs) bol americký astronaut, člen expedície Apollo 15, ktorý ako ôsmy človek chodil po Mesiaci.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa síce v Pittsburghu, ale mladosť prežil v Colorado Springs. Vysokú školu absolvoval v Salt Lake City v Utahu. Stal sa z neho námorný inžinier a v roku 1951 absolvoval aj námornú akadémiu. Potom pokračoval v štúdiu na univerzite v Michigane, odbor letecké inžinierstvo, diplom získal roku 1957. Letecký výcvik absolvoval na vojenských základniach v Texase. Stal sa z neho vynikajúci testovací pilot, nalietal 6650 hodín, mal aj vážnu nehodu s množstvom zranení. Do NASA, strediska amerických kozmonautov, sa dostal v apríli 1966. Najskôr sa zacvičil do funkcie člena záložnej posádky Apolla 12, potom už do vesmíru letel.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Svoj let na Mesiac odštartoval s kolegami A. M. Wordenom a D. R. Scottom z Cape Canaveral 26. júla 1971 vo svojich 41 rokoch a to po piatich rokoch príprav. Cieľom expedície bolo nájsť najstaršiu horninu Mesiaca – zvanú ako "biely kameň". Počas rekordných troch dní na Mesiaci nazbierali takmer 70 kg hornín, k čomu im pomohol po prvýkrát použitý mesačný automobil "Rover 1". Ich štart z Mesiaca po prvýkrát snímala kamera. Na Zem sa vrátili 7. augusta.

Škandál so známkami[upraviť | upraviť zdroj]

Už krátko po pristátí bolo celé mužstvo Apolla 15 vybrané za náhradníkov pre let Apolla 17. V priebehu nasledujúceho roku sa prevalila ich aféra so známkami. Scott, Worden a Irwin mali vziať 398 poštových známok so spomienkou na ich let a sto z nich predať nemeckému obchodníkovi s poštovými známkami. Zisk z predaja bol použitý na založenie zvereneckého fondu pre deti posádky Apolla 15. Aj keď ich čin nebol nezákonný, a napriek skutočnosti, že NASA zavierala oči pred podobnými aktivitami pri skorších letoch, administratíva rozhodla, že Scott a jeho posádka budú príkladne potrestaní a nikto z nich do vesmíru znovu nepoletí.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Plukovník Irwin odišiel vo svojich 42 rokoch dňa 1. augusta 1972 z armády aj z NASA. Po návrate z Mesiaca napísal veľa kníh o svojej ceste do kozmu. Stal sa kazateľom a v Colorade založil organizáciu Výškový let (High Flight Foundation). Tá sa venuje šíreniu evanjelia po celom svete. Napísal tiež knihu To Rule the Night, kde svoj život aj let popísal. Neskôr napísal viacero kníh. Bol ženatý a mal štyri deti. V máji 1990 tiež navštívil Česko-Slovensko. Mal pritom aj prednášku v amfiteátri v Bratislave. Pri tejto návšteve odovzdal prezidentovi Václavovi Havlovi česko-slovenskú vlajku, ktorá bola na palube veliteľského modulu Endeavour počas letu Apollo 15. V auguste 1991 zomrel na infarkt myokardu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Viac ako pozemšťan, 1990, Bratislava, Rada bratskej jednoty baptistov na Slovensku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]