James Marsden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
James Marsden
James Marsden at the World Premiere of Robot and Frank, January 2012.jpg
Narodenie 18. september 1973 (49 rokov)
Stillwater, Oklahoma, USA
Rodné menoJames Paul Marsden
Povolanieherec, model, spevák
Roky pôsobenia1993 – súčasnosť
ManželkaLisa Linde (2000-r.2011)
Deti3

James Paul Marsden (* 18. september 1973, Stillwater, Oklahoma, USA) je americký herec, model a spevák. Je známy vďaka stvárneniu superhrdinu Cyclopsa, vo filmovej sérii X-Men.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Marsden je anglického a francúzskeho pôvodu. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal deväť rokov. Otec bol profesorom zoológie na Univerzite v Kansase a matka bola výživová poradkyňa. Má dve mladšie sestry a dvoch bratov.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvé herecké úlohy, boli prevažne v televíznych seriáloch ako napríklad Pestúnka Franny, z roku 1993. Po boku Katie Holmes, si zahral vo filme Podozrivé správanie, z roku 1998. O rok neskôr, bol obsadený do filmu X-Men, kde stvárnil rolu superhrdinu menom Cyclopse a film mal premiéru v roku 2000. Postavu Cyclopsea, si zopakoval aj v ostatných pokračovaniach. V rovnakom roku, si tiež zahral aj v dráme Fáma. Účinkoval tiež v televíznom seriály Ally McBealová, kde sa objavil v piatej sérii, kde aj preukázal aj svoje spevácke schopnosti.

V roku 2004 si zahral v úspešnom filme, Zápisník jednej lásky. Po boku Kate Bosworth, Parker Posey, Brandona Routha a Kevina Spaceya, si zahral vo filme Superman sa vracia, z roku 2006. Za svoj herecký výkon, získal Marsden pozitívne ohlasy a získal tiež nomináciu na Saturn Awards. O rok neskôr, si zahral rolu princa vo filme Začarovaní, kde tiež aj spieval. Film získal komerčný úspech a pozitívne recenzie od filmových kritikov.

V roku 2010 si zahral v komédii Horšie než smrť, po boku herečky Zoe Saldana. V roku 2012 účinkoval v šiestej sérii televízneho seriálu Studio 30 Rock. Nahradil herca Paula Walkera, vo filme Čo s láskou z roku 2014. V rokoch 20162022 účinkoval v televíznom seriály, Westworld a v roku 2019 sa pripojil k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Smrť nás spojí.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Marsden sa venoval aj modelingu, pre značku Versace. V roku 2000 sa Marsden oženil za Lisu Linde, ktorou má dve deti. Ich manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 2011. V roku 2012 sa mu narodil syn, s bývalou priateľkou Rose Costa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku James Marsden na anglickej Wikipédii.