James Marsden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
James Marsden
Narodenie 18. september 1973 (50 rokov)
Stillwater, Oklahoma, USA
Rodné menoJames Paul Marsden
Povolanieherec, model, spevák
Roky pôsobenia1993 – súčasnosť
ManželkaLisa Linde (2000-r.2011)
Deti3

James Paul Marsden (* 18. september 1973, Stillwater, Oklahoma, USA) je americký herec, model a spevák. Je známy vďaka stvárneniu superhrdinu Cyclopsa, vo filmovej sérii X-Men.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Marsden je anglického a francúzskeho pôvodu. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal deväť rokov. Otec bol profesorom zoológie na Univerzite v Kansase a matka bola výživová poradkyňa. Má dve mladšie sestry a dvoch bratov.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvé herecké úlohy, boli prevažne v televíznych seriáloch ako napríklad Pestúnka Franny, z roku 1993. Po boku Katie Holmes, si zahral vo filme Podozrivé správanie, z roku 1998. O rok neskôr, bol obsadený do filmu X-Men, kde stvárnil rolu superhrdinu menom Cyclopse a film mal premiéru v roku 2000. Postavu Cyclopsea, si zopakoval aj v ostatných pokračovaniach. V rovnakom roku, si tiež zahral aj v dráme Fáma. Účinkoval tiež v televíznom seriály Ally McBealová, kde sa objavil v piatej sérii, kde aj preukázal aj svoje spevácke schopnosti.

V roku 2004 si zahral v úspešnom filme, Zápisník jednej lásky. Po boku Kate Bosworth, Parker Posey, Brandona Routha a Kevina Spaceya, si zahral vo filme Superman sa vracia, z roku 2006. Za svoj herecký výkon, získal Marsden pozitívne ohlasy a získal tiež nomináciu na Saturn Awards. O rok neskôr, si zahral rolu princa vo filme Začarovaní, kde tiež aj spieval. Film získal komerčný úspech a pozitívne recenzie od filmových kritikov.

V roku 2010 si zahral v komédii Horšie než smrť, po boku herečky Zoe Saldana. V roku 2012 účinkoval v šiestej sérii televízneho seriálu Studio 30 Rock. Nahradil herca Paula Walkera, vo filme Čo s láskou z roku 2014. V rokoch 20162022 účinkoval v televíznom seriály, Westworld a v roku 2019 sa pripojil k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Smrť nás spojí.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Marsden sa venoval aj modelingu, pre značku Versace. V roku 2000 sa Marsden oženil za Lisu Linde, ktorou má dve deti. Ich manželstvo sa skončilo rozvodom v roku 2011. V roku 2012 sa mu narodil syn, s bývalou priateľkou Rose Costa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku James Marsden na anglickej Wikipédii.