Preskočiť na obsah

James May

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
James May
James May
Narodenie16. január 1963 (61 rokov)
Bristol, Spojené kráľovstvo
Známy vďakaTop Gear
Profesiamoderátor
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons James May

James Daniel May (* 16. január 1963, Bristol, Spojené kráľovstvo) je britský televízny moderátor, novinár a spisovateľ. Patril do trojice moderátorov motoristickej relácie „Top Gear“ televízie BBC (s Richardom Hammondom a Jeremym Clarksonom). V Top Gear mal prezývku „Kapitán pomalý“ („Captain Slow“) pre svoj veľmi bezpečný štýl jazdy a schopnosť zablúdiť. Píše taktiež články do automobilovej rubriky pre týždenník The Daily Telegraph.

Osobný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako jedno zo 4 detí, má 2 sestry a brata. Chodil na základnú školu v Newporte, pokračoval v štúdiu v Rotherhame. Následne absolvoval hudobné vedy na Lancaster University. Na strednej škole bol súčasťou chlapčenského speváckeho zboru vo Whistone. Je vášnivý hráč na flautu a piano. Po absolvovaní univerzity pracoval v kancelárii nemocnice v Chelsea.

Momentálne žije v Londýne (Hammersmith) s tanečnou kritičkou Sarah Fraterovou, s ktorou je od roku 2000. Súčasťou ich domácnosti je kocúr Fusker, ktorý bol darom od manželky Richarda Hammonda Mindy.

May vlastnil a vlastní veľký počet vozidiel: Bentley T2, Triumph 2000, Alfa Romeo 164, Jaguar XJS, Porsche Boxster S (tvrdí o ňom, že je jediné, ktoré si kúpil ako nové), Mini Cooper, Ferrari F430 a ďalšie, vrátane motoriek. Obľubuje prestížne automobily ako Rolls-Royce a Bentley, alebo jednoduché vozidlá typu Fiat Panda. Často používa skladací bicykel od firmy Brompton Bicycle. Autoškolu úspešne absolvoval až na druhý pokus a tvrdí: „Tí najlepší to zvládnu až na druhý pokus“. Taktiež sa považuje za experta značky Rolls-Royce.

James vlastní aj pilotnú licenciu na ľahké lietadlá, ale nezískal oprávnenie lietať v noci.

May pracoval od 80. rokov pre magazín The Enginner, neskôr pre magazín Autocar, z ktorého bol vyhodený. Napísal veľa článkov pre Car Magazine a Top Gear magazín. Napísal knihu May On Motors, ktorá je súhrnom všetkých jeho najlepších článkov. Ďalšie jeho knihy sú Notes From The Hard Shoulder, James May´s 20th Century.

James May sa po prvýkrát ukázal v Top Gear na krátku dobu v roku 1999. Neskôr sa opakovane pridal až v 2. sérii v roku 2003, kde získal svoju prezývku „Captain Slow“. Aj napriek nej však prekvapil divákov svojou rýchlou jazdou s Bugatti Veyron (407 km/h – takmer 1/3 rýchlosti zvuku); následne s Bugatti Veyron 16.4 Super Sport dosiahol rýchlosť 417 km/h. V Top Gear pôsobil 12 rokov.

Spoločne s Jeremym Clarksonom bol jedným z prvých ľudí, ktorí cestovali na severný pól s použitím upraveného modelu Toyoty Hilux. Neskôr však povedal, že tam vlastne ani nechcel cestovať; stal sa tak prvým človekom, ktorý sa dostal na severný pól, ale nechcel tam ísť.

Za 12 rokov v Top Gerar so svojimi kolegami precestoval bolívijsku džunglu so Suzuki SJ413 a pokračoval s týmto automobilom cez „Cestu smrti“ – Yungas Road – cez Andy až k Pacifiku a ďalej cez Indiu, Južnú Afriku, Vietnam a ďalšie štáty, ako napríklad USA.

Od marca 2015 po konflikte medzi Jeremym Clarksonom a producentom Oisinom Tymonom nepracuje pre BBC. Spoločne ako trojica opustili reláciu a aj televíziu po tom, čo BBC vydala vyhlásenie, že Jeremy Clarkson je prepustený a viac sa už v relácii Top Gear neukáže.[1]

Okrem Top Gear James moderoval dokument pre televíziu Sky o žralokoch – Inside Killer Sharks a taktiež James May's 20th Century, ktorý skúmal objavy a vynálezy 20. storočia. V roku 2008 moderoval James May's Big Ideas, kedy cestoval po celom svete a hľadal rôzne vynálezy a myšlienky, ktoré boli použité v sci-fi.

V roku 2006 spolupracoval s Ozom Clarkom v Oz and James's Big Wine Adventure, relácii, v ktorej obaja cestovali po Francúzsku. Jeho ďalšou reláciou bola James May's man lab na stanici Discovery Channel a Hračky Jamesa Maya (James May's ToyStories). Túto odvysielala v roku 2012 aj česká televízia Prima Cool.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. HTTP://WWW.WLIST.CZ, wList cz;. Clarkson, Hammond a May reagují na verdikt BBC: v Top Gearu končí všichni [online]. Autoforum.cz, [cit. 2020-02-13]. Dostupné online. (po česky)

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku James May na českej Wikipédii.