James May

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James May
James May
Narodenie16. január 1963 (56 rokov)
Bristol, Spojené kráľovstvo
Známy vďakaTop Gear
Profesiamoderátor
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons James May

James Daniel May (* 16. január 1963 Bristol, Spojené kráľovstvo) je britský televízny moderátor, novinár a spisovateľ. Patril do trojice moderátorov motoristickej relácie „Top Gear“ na televízii BBC spolu s Richardom Hammondom a Jeremym Clarksonom. V Top Geari mal prezývku „Kapitán pomalý“ („Captain Slow“) kvôli svojmu veľmi bezpečnému štýlu jazdy a ešte väčšiemu zmyslu pre zablúdenie. Píše taktiež články do automobilovej rubriky pre týždenník The Daily Telegraph.

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa ako jeden zo 4 detí, má 2 sestry a 1 brata. Chodil na základnú školu v Newporte a pokračoval v štúdiu v Rotherhame. Následne absolvoval hudobné vedy na Lancaster University. Na strednej škole bol súčasťou chlapčenského speváckeho zboru vo Whistone a je vášnivým hráčom na flautu a piano. Po absolvovaní univerzity pracoval v kancelárii nemocnice v Chelsea.

Momentálne žije v Londýne (Hammersmith) s tanečnou kritičkou Sarah Frater, s ktorou je od roku 2000. Spoločnosť im robí taktiež kocúr Fusker, ktorý bol darom od manželky Richarda Hammonda, Mindy.

May vlastnil a vlastní veľký počet vozidiel: Bentley T2, Triumph 2000, Alfa Romeo 164, Jaguar XJS, Porsche Boxster S (vraví o ňom, že je jediné, ktoré si kúpil ako nové), Mini Cooper, Ferrari F430 a ďalšie, vrátane motoriek. Obľubuje prestížne automobily ako Rolls-Royce a Bentley, alebo jednoduché vozidlá typu Fiat Panda a ďalšie. Často používa skladací bicykel od firmy Brompton Bicycle. Autoškolu úspešne absolvoval až na druhý pokus a tvrdí: „Tí najlepší to zvládnu až na druhý pokus“. Taktiež sa považuje za experta u značky Rolls-Royce.

James vlastní aj pilotnú licenciu na ľahké lietadlá, ale nezískal oprávnenie lietať v noci.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

May pracoval od 80. rokov pre magazín The Enginner a neskôr pre magazín Autocar, z ktorého bol vyhodený. Napísal veľa článkov pre Car Magazine a Top Gear magazín. Napísal knihu May On Motors, ktorá je súhrnom všetkých jeho najlepších článkov. Ďalej napísal tiež Notes From The Hard Shoulder, James May´s 20th Century a ďalšie.

James May sa po prvýkrát ukázal v Top Geari v roku 1999 na krátku dobu, a neskôr sa opakovane pridal až v 2. sérii v roku 2003, kde získal svoju prezývku „Captain Slow“. Aj napriek tejto prezývke však prekvapil divákov svojou rýchlou jazdou s Bugatti Veyron (407 km/h – takmer 1/3 rýchlosti zvuku) a následne s Bugatti Veyron 16.4 Super Sport dosiahol rýchlosť 417 km/h. V Top Geari pôsobil 12 rokov.

Spoločne s Jeremym Clarksonom bol jedným z prvých ľudí ktorý cestovali na severný pól s použitím upraveného modelu Toyoty Hilux. Neskôr však povedal, že tam vlastne ani nechcel cestovať, a stal sa tak prvým človekom, ktorý sa dostal na severný pól, ale nechcel tam ísť.

Taktiež precestoval bolívijsku džunglu so Suzuki SJ413 a pokračoval s týmto automobilom cez „Cestu smrti“ – Yungas Road – cez Andy až k Pacifiku a ďalej cez celú Indiu, Južnú Afriku, Vietnam a rôzne štáty, ako napríklad USA, a to všetko so svojimi kolegami z Top Gearu za 12 rokov účinkovania.

Od marca 2015 nepracuje pre BBC po konflikte medzi Jeremym Clarksonom a producentom Oisinom Tymonom, kedy spoločne ako trojica opustili reláciu a aj televíziu po tom, čo BBC vydala verdikt, že Jeremy Clarkson je prepustený a viac sa už v relácii Top Gear neukáže.[1]

Relácie[upraviť | upraviť kód]

Okrem Top Gearu James moderoval dokument pre televíziu Sky o žralokoch – Inside Killer Sharks a taktiež James May's 20th Century, ktorý skúmal objavy a vynálezy 20. storočia. V roku 2008 taktiež moderoval James May's Big Ideas, kde cestoval po celom svete a hľadal rôzne vynálezy a myšlienky, ktoré boli použité v sci-fi.

V roku 2006 spolupracoval James s Ozom Clarkom v Oz and James's Big Wine Adventure, relácii, v ktorej obaja cestovali po Francúzsku. Ďalej má tiež reláciu James May's man lab na stanici Discovery Channel a reláciu Hračky Jamesa Maya (James May's ToyStories). Túto reláciu odvysielala v roku 2012 aj česká televízia Prima Cool.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku James May na českej Wikipédii.