Janet McTeerová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Janet McTeer
v roku 2015
Celé menoJanet McTeer
Narodenie 5. august 1961 (62 rokov)
Newcastle upon Tyne, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1984 – súčasnosť
ManželJoseph Coleman (od 2010)

Janet McTeerová OBE (* 5. august, 1961, Newcastle upon Tyne, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je anglická divadelná, filmová a televízna herečka. Bola dva krát nominovaná na prestížne herecké ocenenie Academy Awards, v roku 2000 pre najlepšiu herečku vo filme Tumbleweeds a v roku 2012 pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe, vo filme Albert Nobbs.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

McTeerová sa narodila vo Newcastle upon Tyne, v Anglicku, a svoje detstvo prežila v Yorku. Lokálne vystupovala s Rowntree Players v Joseph Rowntree Theatre, potom študovala na Kráľovskej akadémii dramatických umení a po ukončení štúdia, začala úspešnú divadelnú kariéru v Royal Exchange Theatre.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

McTeerova sa herectvu aktívne venuje od roku 1984. V roku 1988 hrala v tragikomédii Hawks, ktorý získal pozitívne recenzie. Po boku Juliette Binoche a Ralpha Fiennesa, sa objavila vo filmovej adaptácii, natočenej podľa knižnej predlohy, Búrlivé výšiny a v roku 1995 vo filme Carrington.

V roku 1996 McTeerová získala uznanie divadelných kritikov – a ocenenia Laurence Olivier Theatre Award aj Critics' Circle Theatre Award – za jej herecký výkon v divadelnej inscenácii Henrika Ibsena Domček pre bábiky. O rok neskôr, sa produkcia presunula na Broadway a McTeerová získala ocenenia Tony Award, Theatre World Award a Drama Desk.

V roku 1999 hrala hlavnú úlohu vo filme Tumbleweeds. Jej herecký výkon, bol pozitívne ocenení filmovými kritikmi a McTeerová získala aj svoju prvú nomináciu na Academy Awards, tiež aj nominácie na viaceré iné filmové ocenenia, z ktorých obdržala napríklad Zlatý glóbus či Satellite Award. O rok neskôr, hrala vo filme Čakanie na smrť s Billym Crudupom a Jennifer Connelly a vo filme Kráľ žije s Jennifer Jason Leigh. V roku 2009 získala druhý krát, divadelné ocenenie Drama Desk, za jej herecký výkon, v divadelnej inscenácii Mary Stuart.

V roku 2011 si McTeerová zahrala po boku Glenn Close, vo filme Albert Nobbs. Jej filmová rola, predstavovala Huberta Pagea, muža. Za svoj herecký výkon, získala uznanie filmových kritikov a množstvo nominácií na filmové ocenenia, vrátane nominácie na Academy Awards, pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

V roku 2014 účinkovala v krátkom televíznom seriály, Ctihodná žena, po boku Maggie Gyllenhaal. V roku 2018 sa pripojila k natáčaniu televízneho seriálu Ozark. V roku 2022 hrala po boku Ralpha Fiennesa, vo filme Menu.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

McTeerová je od roku 2010 vydatá za básnika a módneho poradcu Josepha Colemana. Manželstvo je bezdetné a spolu žijú v štáte Maine. V roku 2008, bola McTeerová vyznamenaná za dôstojníka Rádu Britského impéria (OBE).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Janet McTeer na anglickej Wikipédii.