Preskočiť na obsah

Jannis Varoufakis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jannis Varoufakis
Jannis Varoufakis
- Minister financií
V úrade
27. január 2015 – 6 júl 2015
Predchodca Gikas Chardouvelis Evklidis Tsakalotos Nástupca
Biografické údaje
Narodenie24. marec 1961 (63 rokov)
Atény, Grécko
Politická stranažiadna, predtým Syriza
Alma materUniversity of Essex
University of Birmingham
Národnosťgrécka
Vierovyznaniežiadne (ateista)
Rodina
Manželka
Danai Stratou
Odkazy
Jannis Varoufakis na yanisvaroufakis.eu
Spolupracuj na CommonsJannis Varoufakis
(multimediálne súbory)

Janis Varufakis (novogr. Γιάνης Βαρουφάκης; * 24. marec 1961, Atény) je grécky ekonóm, bývalý minister financií v prvej vláde Alexisa Tsiprasa v roku 2015. Sám sa charakterizoval ako marxistický politik. Napísal knihu Adults in The Room: My Battle With Europe‘s Deep Establishment (Dospelí v miestnosti: Môj zápas s európskym establišmentom).[1]

Kariéra pred vstupom do politiky[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Aténach, jeho otec bol chemik, ktorý bojoval v gréckej občianskej vojne (1946 – 49) na strane komunistov, začo bol poslaný do vyhnanstva. Neskôr však vstúpil do socialistickej strany PASOK. Vyštudoval matematiku a ekonómiu na univerzite v Essexe, kde po štúdiu začal vyučovať. Vyučoval aj na iných anglických univerzitách, aj na Cambridge. Pôsobil aj na univerzite v Sydney, v Aténach a v Turíne. Do svojho vstupu do politiky pôsobil na Texaskej univerzite. V rokoch 2004 – 2006 spolupracoval s Jeorjom Papandreu, ktorého neskôr ako premiéra kritizoval.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po víťazstve Tsiprasovej SYRIZA vo voľbách v januári 2015 bol Varufakis vymenovaný za ministra financií. Musel riešiť ďalšie problémy gréckej ekonomiky, kedy boli Európskou úniou požadované nové úsporné opatrenia a ďalšia pôžička, čo bolo ale v rozpore s Tsiprasovými predvolebnými sľubmi, teda že ďalšie úsporné opatrenia a pôžičky nebudú. Rovnakého presvedčenia bol aj Varufakis. Pri rokovaniach o opatreniach s európskymi predstaviteľmi bol Varufakis obviňovaný z neochoty spolupracovať a zo sabotáže nového záchranného programu pre Grécko. Agentúra Bloomberg opublikovala názor, že Varufakis je výborný ekonóm, ktorý však nedokáže spolupracovať s inými politikmi. Známy americký ekonóm James K. Galbraith sa vyjadril, že Varufakis je jedným z najlepších súčasných ekonómov a správne predvídal, že rokovania s Európskou úniou budú tým pádom veľmi zložité. Varufakis pri rokovaniach odmietal prijať novú pôžičku a začať nové úsporné opatrenia, podľa neho to ešte viac uškodí gréckej ekonomike. Prišiel tiež s nápadom vyhlásenia referenda, kde by sa Gréci sami vyjadrili, či chcú úspory a pôžičku prijať. Gréci v hlasovaní návrh odmietli, no premiér Tsipras sa nakoniec rozhodol prijať veľmi podobné úsporné opatrenia a pôžičku vo výške 80 miliárd. Varufakis odstúpil z postu ministra financií deň po skončení referenda, čo môže naznačovať na rozkoly v strane SYRIZA. Zo SYRIZA musel odísť, spolu s ďalšími odporcami úsporného balíčka, no do novovzniknutej strany Laiki Enotita sa nepridal a z politiky sa stiahol. Na Varufakisa bola opozíciou podaná žaloba, že pri vyjednávaniach so zahraničnými politikmi o úsporných opatreniach mal dávať premiérovi nepravdivé informácie, aby sa dohoda nikdy neuskutočnila. Podľa ich obvinenia bolo Varufakisovým tajným plánom zaistiť odchod Grécka z eurozóny. Varufakis tieto tvrdenia poprel.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Je ženatý s umelkyňou Danai Stratou, je ateista. Obdivuje motorky a je známy svojím výstredným obliekaním. Na rokovania s predstaviteľmi Európskej únie často chodil na motorke a v neformálnom oblečení.

Kniha[upraviť | upraviť zdroj]

VAROUFAKIS Janis. Dospeláci v miestnosti: Môj zápas s európskym establišmentom. Žilina : Absynt, 2019. 624 s. ISBN 978-80-8203-123-5.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ŠIMEČKA, Martin M.. Revolúcia v Európe podľa Varoufakisa [online]. Denník N, 2017-11-03, [cit. 2020-06-16]. Dostupné online.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]