Janusz Głowacki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Janusz Głowacki
poľský spisovateľ
poľský spisovateľ
Narodenie 13. september 1938 (78 rokov)
Poznaň, Poľsko
Odkazy
Webstránka januszglowacki.com
Commons Spolupracuj na Commons Janusz Głowacki

Janusz Głowacki (* 13. september 1938, Poznaň, Poľsko) je poľský prozaik, dramatik, fejetonista.

Študoval poľskú filológiu na Varšavskej univerzite. Debutoval v roku 1960 v "Almanachu Mladých" a v roku 1964 začal spolupracovať s časopisom "Kultúra", kde zaujal ako autor krátkych poviedok a fejetónov, ktoré vyšli neskôr v zbierkach Wirówka nonsensu "Odstredivka nezmyslu" (1968) a Nowy taniec la-ba-da (1970).

Na prelome 60-tych a 70-tych rokov začal pracovať ako scenárista. V tom období vzniká film Andrzeja Wajdy Polowanie na muchy "Poľovačka na muchy", opierajúci sa o Głowackeho tvorbu. Naozajstným úspechom sa ale stal film v spolupráci s Markom Piwowskim Rejs "Plavba", ktorý je podľa niektorých považovaný za najlepšiu poľskú komédiu všetkých čias.

Fejetóny v "Kultúre" publikoval do roku 1981, ale ako mnoho iných poľských autorov zostáva po vyhlásení výnimočného stavu za hranicami. Usadil sa v USA, kde rozvíjal svoju dramatickú tvorbu. Americké divadlá zaujal hrou Polowanie na karaluchy "Poľovačka na šváby" (1986). Najväčším úspechom na dramatickom poli sa stala hra Antygona w Nowym Jorku "Antigona v New Yorku"(1992) často hraná v USA aj Európe. Głovacki žije v New Yorku od roku 1983 a teraz striedavo vo Varšave.

Jeho tvorba bola preložená do mnohých jazykov (anglicky, čínsky, česky, estónsky, francúzsky, španielsky, kórejsky, nemecky, rusky, srbsky, slovensky, maďarsky). Je členom Stowarzyszenia Pisarzy Polskich "Spolok Poľských Spisovateľov".

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]