Jaoi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Príklad šónen-ai

Jaoi (jap. やおい; angl. Yaoi) je pôvodne japonský termín, ktorý označuje mužský homosexuálny sex, ktorý je zobrazovaný v rôznych japonských anime, mangách a hrách. Vo všeobecnosti obsahuje priame zobrazenie sexuálnych vzťahov, čím sa líši od šónen-ai. V súčasnosti vydávajú diela v žánri jaoi aj v USA a v Indonézii.

Anime/manga Jaoi[upraviť | upraviť zdroj]

Jaoi je druh mangy alebo žáner anime, ktorý sa zaoberá sexuálnym vzťahom medzi mladými mužmi. Jaoi môže znamenať aj „bez pointy, bez zmyslu, bez deja...“ Dej nebýva nijak dôležitý, hlavný je ich sexuálny život.

Charakteristickým prvkom na rozlíšenie „shonen-ai" šónen-ai (shonen-chlapec, chlapčenské; ai-láska) od „Jaoi“ je teda romantizovaný, ale nie sexuálny vzťah medzi mužmi, zato sa venuje skôr tej druhej stránke rozoberajúce ich city a náklonnosť. Hlavní hrdinovia tohoto žánru často po sebe túžia ale môže dôjsť maximálne k bozku. Predchodcom žánrov bolo tanbi. Šónen-ai a Jaoi sú populárne hlavne v Japonsku, a to predovšetkým medzi dievčenskou populáciou a medzi ženami v domácnosti. V USA a v Európe sú hlavnou cieľovou skupinou predovšetkým ženy vo veku 18-24 rokov a homosexuálni muži.

Ako aj v jaoi tak aj v šónen-ai dochádza k jednotlivým rozdeleniam hlavných postáv na uke (ukera) čo sa používa aj pri súbojoch s katanou a dá sa to preložiť ako úder smerom dole, ináč aj ako len dole. Postava, ktorá je v homosexuálnom vzťahu označená ako uke je tá podriadená, nevyvoláva skoro žiadnu iniciatívu a plní skôr ženskú funkciu. Jeho opak je seme (semera) čo sa používa ako zdvihnutie alebo slovo hore. Seme je vo vzťahu ten nadradený, vyvoláva hlavnú iniciatívu a je mužnejší.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]