Jasenov (hrad)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jasenov
Jasenovský hrad
hradná zrúcanina
Jasenovský hrad
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský
Región Horný Zemplín (Zemplín)
Okres Humenné
Obec Jasenov
Pohorie Vihorlatské vrchy
Nadmorská výška 392 m n. m.
Súradnice 48°53′29″S 21°54′37″V / 48,89143°S 21,91039°V / 48.89143; 21.91039
Štýl gotika
Vznik 13. storočie
Pre verejnosť verejnosti prístupný
Najľahší výstup z obce Jasenov po turistickej značke
Štátny znak SRNárodná kultúrna pamiatka SR
ÚZPF[1]
 - číslo 126/1
 - dátum zápisu 24. 4. 1963
Poloha Jasenovského hradu na Slovensku
Poloha Jasenovského hradu na Slovensku
Poloha Jasenovského hradu v Prešovskom kraji
Poloha Jasenovského hradu v Prešovskom kraji
Wikimedia Commons: Jasenov Castle
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Rekonštrukcia a záchrana hradu prebieha od roku 2011, realizuje ju obec Jasenov, s ktorou spolupracuje občianske Združenie na záchranu Jasenovského hradu
Hrad Jasenov okolo roku 1938
Ideálna rekonštrukcia hradu Jasenov zo začiatku 17. storočia podľa Petra Guteka, kresba autor

Jasenov (-normovaný názov)[2] alebo Jasenovský hrad je hradná zrúcanina na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Nachádza sa v nadmorskej výške 392 m n. m. zhruba 4 km na juh od Humenného a zhruba 1 km od obce Jasenov (od ktorej je odvodený názov hradu). Z hradu sú pekné výhľady predovšetkým severným smerom na Humenné a okolie.[3][4]

Jasenovský hrad bol v roku 1963 vyhlásený za kultúrnu pamiatku.[5]

Od roku 2011 prebieha rekonštrukcia a záchrana hradu obcou Jasenov v spolupráci s občianskym Združením na záchranu Jasenovského hradu, ktoré je členom záujmového združenia Zachráňme hrady. Hradný areál je voľne prístupný pre návštevníkov.

Historické názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Jasenov, Jesenov, Jezenew, Jesenv

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Mongolov do Uhorska v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1328, resp. 1330 ako castrum Jezenew. Pravdepodobne ho postavili Račkajovci. Drugetovci, pôvodne taliansky rod, sa stali majiteľmi tunajšieho hradu po bitke pri Rozhanovciach, po roku 1312 a patril im až do 17. storočia. V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Pri obliehaní ho ťažko poškodili a neskôr ho už neopravovali. Hrad spolu s obcou patril v 18. storočí Čákiovcom a v 19. storočí Andrášiovcom. Určité snahy o záchranu objektu prejavili koncom 19. a začiatkom 20. storočia vtedajšie pamiatkové orgány. Niektoré už rozpadávajúce sa múry hradu zakonzervovali a nepatrnú časť objektu zastrešili. Dokončenie prác zmarila prvá svetová vojna.

Exteriér[upraviť | upraviť zdroj]

Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Postavili ho začiatkom 14. storočia. V prvej tretine 15. storočia hrad opevnili. Ďalšia stavebná činnosť na prelome 15. a 16. storočia súvisela s tureckým nebezpečenstvom, keď postavili niekoľko delových bášt so strieľňami, najmä na západnej a juhozápadnej strane. Pri vstupnej bráne, vedúcej na prvé nádvorie, postavili taktiež baštu. Ďalšou fázou bolo dobudovanie opevnenia v polovici 16. storočia - boli to hlavne parkanová hradba na severnej strane, bašta v prvom nádvorí a výbežok z múru na SV, chrániaci vstup do horného hradu a množstvo strieľní. Začiatkom 17. storočia zosilnili múr nad vstupom do horného hradu a celý hrad obklopili delostreleckými bastiónmi talianskeho typu.

Súčasný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes už bez orámovania. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie.

V súčasnosti je hrad od roku 2011 v rekonštrukcii, badateľné sú pokroky rekonštrukčných prác, ktoré realizuje obec Jasenov. S obcou spolupracuje aj Združenie na záchranu Jasenovského hradu. Okolie hradu je vyčistené od náletových drevín a stromov a sprístupnené pre návštevníkov.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

V 16. storočí sa na hrade za Gabriela Drugeta razili falošné peniaze. Zo začiatku na razbu peňazí, najmä poľských grošov, používali cenné, neskôr menej hodnotné kovy. Vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, za jeho nezákonnú činnosť popravili v roku 1551 v Prešove.

Ďalšou zaujímavosťou je chodba vytesaná do skaly pod hradom. Chodba je dlhá asi 15 m a po dvoch miernych zalomeniach sa stáča kolmo hore na povrch, kde po 2 metroch končí. Jej vstup je zvonku pod renesančným opevnením. Ťažko usúdiť, či ide o nedokončenú únikovú chodbu z hradu alebo o pokus o dobytie hradu.

Okolie[upraviť | upraviť zdroj]

V blízkosti sa nachádzajú hrady Brekov, Čičva. Ďalší hrad je tiež blízko, cez Vihorlatské vrchy dovedie turistov značkovaný chodník k zrúcanine Vinianskeho hradu a ďalšími turistickými značkami do rekreačnej oblasti pri Zemplínskej šírave (25 km).

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Na Jasenovský hrad je možné dostať sa pešo z mesta Humenné, práve tu začína modrá turistická značka, ktorá prechádza cez obec Jasenov, Jasenovský hrad, obec Porúbka a dovedie turistov k rázcestiu Pod Vinianskym hradom (260 m n. m.), odkiaľ je možné vystúpiť po žltej turistickej značke na Viniansky hrad, modrá turistická značka pokračuje ďalej do obce Vinné a končí v rekreačnom stredisku Hôrka Zemplínskej šíravy.

Z doliny Laborca, zo Strážskeho-Krivoštian sa vystupuje k hradu chrbtom Krivoštianky (549,1 m n. m.) po zelenej turistickej značke.

Najľahší je výstup z obce Jasenov po žltej turistickej značke.

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Značkované trasy[upraviť | upraviť zdroj]

  • po značke z obce Jasenov, trvanie: ↑ 0:30 h, ↓ 0:20 h
  • po značke z obce Jasenov (prípadne tou istou značkou z mesta Humenné), trvanie: ↑ 0:30 h, ↓ 0:20 h
  • po značke z mesta Strážske časť Krivoštany cez vrch Krivoštianka (549,1 m n. m.) a rázcestie Veľká Dubová (423 m n. m.), trvanie: ↑ 2:45 h, ↓ 2:30 h
  • po značke z obce Vinné (prípadne tou istou značkou z obce Porúbka), trvanie: ↑ 4:50 h, ↓ 4:30 h

Možnosti dopravy do turistických východísk[upraviť | upraviť zdroj]

Do mesta Humenné je možné dopraviť sa prímestskou dopravou SAD Humenné[6], alebo vlakovou dopravou ŽSR. Od železničnej stanice Humenné mesto vedie k zrúcanine hradu modrá turistická značka (3 km), je možné využiť autobusovú linku 702406 Humenné – Jasenov k doprave do obce Jasenov.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie.

Hrady v okolí[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Register nehnuteľných NKP [online]. Bratislava: Pamiatkový úrad SR, [cit. 2016-05-13]. Dostupné online.
  2. Názvy hradov a zámkov [PDF online]. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, rev. 2017-03-28, [cit. 2020-09-01]. Dostupné online.
  3. Turistická mapa 126 Vihorlatské vrchy – Zemplínska šírava 1 : 50 000. 6. vyd. Kynceľová : VKÚ Harmanec, s. r. o., 2019. ISBN 978-80-8144-220-9.
  4. KOLLÁR, Daniel; NEŠPOR, Jaroslav. Hrady – najkrajšie zrúcaniny. 1. vyd. Bratislava : DAJAMA, 2007. (Kultúrne Krásy Slovenska.) ISBN 978-80-89226-41-2.
  5. Register nehnuteľných NKP [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, [cit. 2016-05-13]. Dostupné online.
  6. Pravidelná doprava > Prímestská doprava > Humenné na stránke SAD Humenné, a. s.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]