Javier Bardem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Javier Bardem
Javier Bardem (Berlin Film Festival 2007).jpg
Celé menoJavier Ángel Encinas Bardem
Narodenie 1. marec 1969 (53 rokov)
Las Palmas, Kanárske ostrovy, Španielsko
Povolanieherec
Roky pôsobenia1990 – súčasnosť
ManželkaPenélope Cruz (od 2010)
Deti2

Javier Ángel Encinas Bardem (* 1. marec 1969, Las Palmas, Španielsko) je španielsky herec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Starí rodičia Matilde Muñoz Sampedro a Rafael Bardem boli herci, matka Pilar Bardem je rovnako herečka ako aj jeho sestra Monica a brat Carlos. Jeho strýko Juan Antonio Bardem je slávny španielsky režisér.

Kým sa stal hercom, hral rugby v španielskom národnom rugbyovom družstve, študoval maliarstvo na Escuela de Artes y Oficios, štúdium však nedokončil.

Ako 11 ročný si zahral malú úlohu v komédii El Poderoso influjo de la luna, o desať rokov neskôr hral vo filme Las edades de Lulú katalánskeho režiséra Lunu.

Roku 1997 ho obsadil Pedro Almodóvar do úlohy policajta Dávida v dráme Na dno vášne. Za stvárnenie homosexuálneho kubánskeho básnika Reinalda Arenasa vo filme Kým sa zotmie (2000) režiséra Juliana Schnabela bol nominovaný na Oscara ako prvý španielsky herec. V roku 2006 si zahral výraznú postavu inkvizítora Lorenza vo filme Miloša Formana Goyove prízraky.

V roku 2008 získal Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme bratov Coenovcov Táto krajina nie je pre starých (profesionálny zabijak Anton Chigurh).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]