Javier Bardem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Javier Bardem
Javier Bardem (Berlin Film Festival 2007).jpg
Celé menoJavier Ángel Encinas Bardem
Narodenie 1. marec 1969 (54 rokov)
Las Palmas, Kanárske ostrovy, Španielsko
Povolanieherec
Roky pôsobenia1990 – súčasnosť
ManželkaPenélope Cruz (od 2010)
Deti2

Javier Ángel Encinas Bardem (* 1. marec 1969, Las Palmas, Španielsko) je španielsky herec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Starí rodičia Matilde Muñoz Sampedro a Rafael Bardem boli herci, matka Pilar Bardem je rovnako herečka ako aj jeho sestra Monica a brat Carlos. Jeho strýko Juan Antonio Bardem je slávny španielsky režisér.

Kým sa stal hercom, hral rugby v španielskom národnom rugbyovom družstve, študoval maliarstvo na Escuela de Artes y Oficios, štúdium však nedokončil.

Ako 11 ročný si zahral malú úlohu v komédii El Poderoso influjo de la luna, o desať rokov neskôr hral vo filme Las edades de Lulú katalánskeho režiséra Lunu.

Roku 1997 ho obsadil Pedro Almodóvar do úlohy policajta Dávida v dráme Na dno vášne. Za stvárnenie homosexuálneho kubánskeho básnika Reinalda Arenasa vo filme Kým sa zotmie (2000) režiséra Juliana Schnabela bol nominovaný na Oscara ako prvý španielsky herec. V roku 2006 si zahral výraznú postavu inkvizítora Lorenza vo filme Miloša Formana Goyove prízraky.

V roku 2008 získal Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme bratov Coenovcov Táto krajina nie je pre starých (profesionálny zabijak Anton Chigurh).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]