Jayne Mansfieldová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jayne Mansfieldová
Celé menoVera Jayne Palmer
Narodenie 19. apríl 1933
Bryn Mawr, Pensylvánia, USA
Úmrtie29. jún 1967 (34 rokov)
New Orleans, Louisiana, USA
Povolanieherečka, speváčka, playmate
Roky pôsobenia1954 – 1967
ManželPaul Mansfield (1950 – r.1958)
Mickey Hargitay (1958 – r.1964)
Matt Cimber (1964 - r.1966)
Deti5

Jayne Mansfieldová (angl. Jayne Mansfield; * 19. apríl 1933, Bryn Mawr, Pensylvánia, USA - † 29. jún 1967 New Orleans, Louisiana, USA) bola americká herečka, speváčka a playmate. V 50. a 60 rokoch bola považovaná za najväčší sexuálny symbol svojej doby. Má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Mansfieldová sa narodila 19. apríla 1933 ako Vera Jayne Palmer v Bryn Mawr v štáte Pensylvánia. Bola jediným dieťaťom Herberta Williama Palmera (1904 - 1936) a Very Jeffrey Palmerovej (1903–2000).

V roku 1936 jej otec zomrel na infarkt. V roku 1939 sa jej matka vydala za obchodného inžiniera Harryho Lawrence Peersa a rodina sa presťahovala do Dallasu v Texase, kde sa volala Vera Jayne Peersová.

Ako dieťa chcela byť hollywoodska hviezda. Obdivovala Shirley Temple. V 12 rokoch absolvovala hodiny tanca. Počas strednej školy navštevovala hodiny klavíra a učila sa hrať tiež na husle a violu. Študovala španielčinu a nemčinu. V Texase študovala dramatické umenie na Texaskej univerzite v Austine.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas štúdia na Texaskej univerzite v Austine, pracovala ako modelka nahého umenia, predávala knihy od domu k domu a pracovala ako recepčná v tanečnom štúdiu. Tiež vyhrala niekoľko súťaží krásy. V roku 1952 sa v Dallase spolu s Paulom Mansfieldom zúčastnili na malých miestnych divadelných predstavení. Potom, čo Mansfield odišiel na vojenskú službu, Jayne prerazila na javisku, v inscenácii Arthur Miller's Death of a Salesman.

Mansfieldová vo filme Too Hot to Handle.

Spoločne s Marilyn Monroe, Bettie Page a Anitou Ekbergovou sa v roku objavila v časopise Hugha Hefnera, Playboy. Vo februári 1955 sa stala Mansfieldová Playmate mesiaca časopisu Playboy. V roku 1957 bola ocenená cenou Zlatý glóbus v kategórií Objav roku. V roku 1958 spoločne s jej druhým manželom, atlétom Mickeyom Hargitayom pracovala v mimoriadne úspešnom projekte The Tropicana Holiday.

Jedným z jej najznámejších filmov je film Promises! Promises! z roku 1963, v ktorom sa Mansfieldová objavila nahá. O rok neskôr sa mala objaviť vo filme Kiss Me, Stupid. Rolu vo filme odmietla kvôli tehotenstvu s jej dcérou Mariskou a nahradila ju herečka Kim Novaková. Mansfieldová tiež spievala vo filmových soundtrackoch, na pódiu pre svoje divadelné a nočné kluby a vydala singly a albumy. Po jej smrti sa stala inšpiráciou pre punkových a rockových hudobníkov.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Mansfieldová so svojim druhým manželom Mickeyim Hargitayom.

Ako sedemnásť ročná sa vydala za Paula Mansfielda, s ktorým mala dcéru Jayne Marie Mansfield. V roku 1951 sa Mansfieldová presťahovala do Los Angeles a zúčastnila sa letného semestra na UCLA. Zapísala sa do súťaže Miss California, ale bola nútená odstúpiť po tom, čo to zistil jej manžel. Mansfield mal často problémy s jej fotografiami v časopise Playboy a tvrdil, že je zlou matkou, keď sa vystavuje v časopisoch nahá. Po rozvode, si Mansfield domáhal starostlivosť o ich jedinú dcéru do jeho starostlivosti. Jej druhé manželstvo bolo s kulturistom Miklósom "Mickym" Hargitayom. Mali spolu tri deti, synov Mickeya a Zoltána a dcéru Marisku, ktorá je tiež herečkou. Manželstvo bolo rozvedené začiatkom roku 1964. Jej tretie manželstvo bolo s talianskym režisérom Mattom Cimberom, s ktorým mala jedno dieťa. Manželstvo vydržalo dva roky a skončilo kvôli neverám Mansfieldovej.

Veľmi kontroverznou témou bol jej románik s Antonom LaVeyom, zakladateľom satanistickej cirkvi. Médiá ju identifikovali ako satanistku. Karla LaVey v rozhovore s Joan Rivers v roku 1992 potvrdila, že Mansfieldová bola skutočne praktizujúcou satanistkou a že mala romantický vzťah s Antonom LaVeyom.

Často zdôrazňovala že rozumie piatim jazykom a jej výška IQ je 163. Väčšina ľudí sa skôr zameriavala na jej proporcie, napr. jej objem pŕs bol v roku 1967, mal 117 cm. Jej miery boli 102-53-91. Stala sa tiež prvou televíznou hviezdou, ktorá sa vyzliekla pred kamerou.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Hrob Mansfieldovej v Pen Agryl, v Pensylvánií.

Koncom júna 1967 mala mať Mansfieldová predstavenie v Louisiane v štáte New Orleans. Cestovala s jej právnikom Samom Brodym a dvadsaťročným vodičom. Spoločne s nimi boli na zadnom sedadle jej deti, z druhého manželstva - Mickey, Zoltan a Mariska. Krátko po pol tretej ráno 29. júna vodič na diaľnici vo vysokej rýchlosti narazil do kamiónu, ktorý spomaľoval kvôli nákladnému vozu ktorý rozprašoval postrek proti komárom. Traja dospelí na prednom sedadle okamžite zomreli. Deti spiace na zadnom sedadle prežili s ľahkými zraneniami. Auto v ktorom sedeli (Buick Electra 225) malo strechu auta rozdrvenú a celé auto bolo zrolované.

Objavovali sa tiež správy, že Mansfieldovej hlava bola oddelená od zvyšku tela, ktoré sa nakoniec označili ako nepravdivé. Utrpela ťažké zranenia hlavy. V jej úmrtnom liste sa uvádza, že bezprostrednou príčinou smrti bola „rozdrvená lebka a odtrhnutie mozgu“.

Pochovaná bola 3. júla 1967 v Pen Argyl v Pensylvánii. Mickey Hargitay bol jediný bývalý manžel prítomný na pohrebe. Jej náhrobný kameň je v tvare srdca. Má tiež svoj pomník v Hollywood Forever Cemetery v Hollywoode ktorý je dostupný fanúšikom Mansfieldovej. Na náhrobnom kameni je napísané; „Žijeme, aby sme ťa každý deň milovali.“ Tiež je uvedený aj nesprávny rok narodenia, pretože Mansfieldová mala tendenciu poskytovať nesprávne informácie o svojom veku.

Stopy v kinematografií[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým dokumentom ktorý vznikol po Mansfieldovej smrti bol Wild, Wild World Jayne Mansfield, ktorý zahŕňal nahé scény z filmov a fotografie z časopisu Playboy. V roku 1980, vznikol životopisný film, The Jayne Mansfield Story, kde sa v hlavnej úlohe predstavili Loni Anderson ako Mansfieldová a Arnold Schwarzenegger ako jej manžel Hargitay. V roku 2012 vznikol film The Jayne Mansfield's Car, ktorý režíroval Billy Bob Thorton. V roku 2017, vznikol dokumentárny film Mansfield 66/67, ktorý sa zameriava na posledné dva roky života herečky (1966, 1967) a hovorí o jej predčasnej smrti a o možnom prekliatí Antonom LaVeyom, vedúcim satanovej cirkvi. Je to príbeh založený na povestiach a rozhovoroch jej známych, ktorý vznikol ku 50. výročiu jej smrti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jayne Mansfield na anglickej Wikipédii.