Jean-Dominique Bauby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jean-Dominique Bauby
francúzsky novinár, autor a editor
Narodenie23. apríl 1952
Paríž, Francúzsko
Úmrtie9. marec 1997 (44 rokov)
Berck, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jean-Dominique Bauby

Jean-Dominique Bauby (* 23. apríl 1952, Paríž, Francúzsko – † 9. marec 1997, Berck) bol francúzsky novinár, autor a editor francúzskeho módneho magazínu ELLE.

8. decembra 1995 vo veku 43 rokov, utrpel masívnu mozgovú príhodu, na základe ktorej ochrnul. Keď sa po 20 dňoch prebral bol schopný jedine žmurkať ľavým očným viečkom. Tento ojedinelý stav sa nazýva Locked-in Syndrome. Stav, v ktorom sú mentálne schopnosti nedotknuté, ale celé telo je paralyzované. Bauby schudol viac ako 27 kilogramov počas 20 týždňov po mozgovej príhode.

Kniha[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek svojmu zdravotnému stavu napísal knihu Skafander a motýľ a to len pomocou žmurkania pri započutí toho ktorého písmena z radu písmen. Tento rad písmen mu opakovane čítala jeho asistentka Claude Mendibil. Bauby si musel vopred premyslieť všetko, o čom chcel "napísať" a vyjadriť to po písmenku. Urobiť diktovanie jednoduchším mu pomohla špeciálna abeceda, v ktorej boli po poradí usporiadané hlásky podľa frekvencie ich výskytu vo francúzskom jazyku. Kniha bola publikovaná vo Francúzsku v roku 1997. Bauby zomrel dva dni po jej vydaní na zápal pľúc. Pochovaný je na cintoríne Père-Lachaise v Paríži.

Film[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2007, nakrútil režisér Julian Schnabel filmovú verziu knihy Skafander a motýľ. V hlavnej úlohe sa predstavil Mathieu Amalric ako Bauby. Tento film priniesol Schnabelovi cenu za najlepšiu réžiu na filmovom festivale v Cannes, Zlatý glóbus a oscarovú nomináciu na najlepšieho režiséra.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]