Jean Henri Dunant

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean Henri Dunant
švajčiarsky spisovateľ, spoluzakladateľ Medzinárodného Červeného kríža
švajčiarsky spisovateľ, spoluzakladateľ Medzinárodného Červeného kríža
Narodenie8. máj 1828
Ženeva, Švajčiarsko
Úmrtie30. október 1910 (82 rokov)
Heiden, Švajčiarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jean Henri Dunant
Nositeľ Nobelovej ceny

Jean Henri Dunant (čítaj dünan) (* 8. máj 1828, Ženeva – † 30. október 1910, Heiden) bol švajčiarsky spisovateľ, spoluzakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, iniciátor Ženevskej konvencie a nositeľ Nobelovej ceny za mier z roku 1901.

Narodil sa v rodine významného ženevského obchodníka. Jeho rodina bola kalvínskeho vyznania a podporovala starostlivosť o sociálne slabých. 25. júna 1859 bol svedkom krvavej bitky pri Solferine a na základe svojich dojmov napísal v roku 1862 knihu Spomienky na Solferino. Navrhol založenie medzinárodnej organizácie na pomoc raneným vojakom a uzavretie medzinárodnej dohody o ich ochrane.

17. februára 1863 v Ženeve založil Stály medzinárodný výbor pre pomoc raneným, tzv. „výbor piatich“, ktorý spoločne s ním tvorili Guillaume Henri Divour, dr. Louis Appia, dr. Theodore Maunior a Gustave Moynier.

V dňoch 26.29. októbra 1863 sa v Ženeve konala konferencia, ktorej sa zúčastnili zástupcovia šestnástich európskych krajín. Na konferencii bol založený Medzinárodný výbor Červeného Kríža, čo je považované za počiatok celosvetového hnutia Červeného kríža.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Stoiber, Rudolf M. (1971), 220 miliónov a jeden, Martin: Osveta 

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]