Jean Smartová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jean Smartová
Jean Smart at 2008 HBO Emmys party 2.jpg
Celé menoJean Elizabeth Smart
Narodenie 13. september 1950 (71 rokov)
Seattle, Washington, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1979 – súčasnosť
ManželRichard Gilliland (1987 – 2021)
Deti2

Jean Smartová (angl. Jean Elizabeth Smart; * 13. september 1950, Seattle, Washington, USA) je americká herečka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Smartová sa narodila do rodiny Kathleen a Douglasa Smartových. Ako trinásťročnej, jej diagnostikovali cukrovku prvého typu. Vyštudovala Ballard High School v roku 1969, kde prejavila záujem o činohru. Neskôr získala bakalársky titul na Washington University.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdia, sa Smartová začala zaujímať o divadelné herectvo. Vystupovala napríklad v Oregone či na Aljaške. V roku 1980 sa objavila ako Lady Macbeth v divadelnej inscenácii v Pittsburghu. Vystupovala tiež v divadlách Off-Broadway, získala tiež nomináciu na divadelné ocenenie Drama Desk. Tiež stvárnila Marlene Dietrich, v divadelnej inscenácii Piaf. Pre obrovský úspech inscenácie sa v roku 1984 objavila aj vo sfilmovanej adaptácii s rovnakým názvom.

V roku 1985 získala hlavnú úlohu v televíznom seriáli Designing Women. Po skončení seriálu sa začala skôr venovať filmom a vedľajším úlohám v nich. V roku 1992 stvárnila v životopisnom filme sériovú vrahyňu Aileen Wuornos.

Od roku 2000 stvárňovala vedľajšiu rolu v televíznom seriáli Frasier. Smartová si účinkovanie v seriáli veľmi pochvaľovala. Za svoj herecký výkon v seriáli získala dve ceny Emmy, v kategórii Najlepšia hosťujúca herečka. V rokoch 20022007 tiež dabovala postavu Dr. Ann, v animovanom filme Kim Possible. V roku 2004 sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Naomi Watts, Lily Tomlin či Dustin Hoffman, vo filme Mám rád Huckabees. V rokoch 20072009 stvárnila panovačnú matku Christiny Applegate v sitkom Samantha Who?, kde za svoj herecký výkon získala tretiu cenu Emmy.

Úspech získala v roku 2016, keď stvárnila v druhej sérii televízneho seriálu Fargo. Za svoj herecký výkon získala niekoľko nominácii na televízne ocenenia a k tomu niekoľko aj vyhrala. V roku 2021 sa pripojila k hereckému obsadeniu ako Kate Winslet a Julianne Nicholson v úspešnom televíznom seriáli Mare z Easttownu. Jej herecký výkon bol pozitívne ohodnotený z pohľadov filmových kritikov. V rovnakom roku bola obsadená do role Deborah Vance, v televíznom seriáli Hacks, za ktorý získala v januári 2022 ocenenie Zlatý glóbus. V roku 2022 sa objaví vo filme Babylon, po boku hercov ako Olivia Wilde či Brad Pitt.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Smartová sa v roku 1987 vydala za herca Richarda Gillilanda, s ktorý má dve deti. Jedno je ich spoločné a druhé si adoptovali z Číny. Smartová je v súčasnosti vdovou, jej manžel zomrel v marci 2021.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jean Smart na anglickej Wikipédii.