Jedlo namiesto zbraní

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Food Not Bombs (Jedlo namiesto zbraní) je dobrovoľné, voľné a neziskové zoskupenie ľudí, ktorí rozdávajú v rôznych mestách po celom svete jedlo zadarmo. Pravidelne organizuje rozdávky vegetariánskych jedál v uliciach, aktívne podporuje vegetariánstvo, bojuje proti hladu a chudobe a aktívne bojuje proti financovaniu armády a jej nesprávnym krokom.

História vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Food Not Bombs bolo založené v roku 1980 v Bostone[1] ako skupina ľudí zdieľajúca voľné vegetariánske jedlo s chudobnými a protestujúca proti vojne a chudobe. Dnes pozostáva z viac než 200 samostatných skupín v Amerike, Európe, Blízkom východe, Afrike, Ázii a Austrálii. Celosvetovo sa Food Not Bombs organizuje za svetový mier a proti vojnám v Iraku, Afganistane a Palestíne.

Vznik na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Food Not Bombs/Jedlo namiesto zbraní[2] na Slovensku prvýkrát vzniklo v roku 1999 a zakrátko sa jedlo rozdávalo na hlavných železničných staniciach v Bratislave, Košiciach, Trnave. Jeho úspešná činnosť pravidelnými vareniami a akciami pokračovala a jednou z jeho najväčších zásluh je pričinenie sa o ukončenie povinnej vojenskej služby na Slovensku. Pôsobisko činnosti bratislavskej skupiny sa presunulo pred prevádzku rýchleho občerstvenia McDonald’s na Námestí SNP. Okrem príležitostných akcií na rôznych kultúrnych a protestných zhromaženiach tam až do roku 2007 prebiehali pravidelné rozdávania jedla spojené s informačnou kampaňou o ľudských právach, vegetariánstve a vegánstve.[3] [4]

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Činnosť hnutia bola znovuobnovená začiatkom roka 2009, 10 rokov po tom čo FNB na Slovensku začalo pôsobiť. Odvtedy organizuje pravidelné varenia a rozdávky vegetariánskych jedál, akcie na podporu práv zvierat, boja proti hladu a chudobe a proti armáde a zbrojeniu.

Jedinou aktívnou skupinou Food Not Bombs na Slovensku je bratislavská skupina. Tá vznikla v roku 1999 a do roku 2006 rozdávala jedlo v uliciach Bratislavy hladným zadarmo. Dnes opäť pokračuje vo svojej činnosti.

Zásady zoskupenia[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívne podporuje vegetariánstvo, bojuje proti hladu a chudobe a aktívne bojuje proti financovaniu armády a jej nesprávnym krokom. Od svojho vzniku sa riadi týmito zásadami:

Za solidaritu a proti hladu

Rozdávame jedlo zadarmo, pretože i v 21. storočí milióny ľudí vo svete hladujú a je im odopierané ich základné ľudské právo na obživu. Pomáhame sociálne slabým v čase, kedy sa solidarita a nezištnosť medzi ľuďmi už takmer vytratila. Nasycujeme hladných v dobe charakteristickej zbrojením a miliardami vydávanými na armádu, v dobe kedy peniaze získavajú prevahu nad hodnotou života!

Boj za lepší svet

Rozdávaním jedla bojujeme proti chudobe, zbrojeniu, vojnám, násiliu, proti ničeniu Zem, za práva zvierat! Jedlom proti zbraniam, za solidárnosť a lepší svet pre všetkých!

Proti armáde!

Na celom svete presahujú výdavky na armádu a zbrojenie miliardy eur, ani Slovensko nie je výnimkou. Zatiaľ čo každú sekundu umrie vo svete človek od hladu či nedostatku pitnej vody, do pokladnice armády SR putuje za tú istú sekundu 3,50 eur. Z rozpočtu armády by sa do sýta najedlo 30 miliónov ľudí, ktorí za rok vo svete umrú vyhladovaním, pre podvýživu.

Proti chudobe!

Pomáhame bezdomovcom a sociálne slabším bojovať za ich základné ľudské právo na obživu. Mnoho slušných ľudí, ktorí skončili na ulici nemá možnosť postarať sa o seba a potrebujú našu pomoc zaradiť sa naspäť do života. Rozdávame jedlo hladným, ktorí si ho cenia viac než zbrane.

Za práva zvierat!

Ľudia spôsobujú zvieratám utrpenie, zabúdajú, že aj oni majú právo na život. Zvieratá vo veľkochovoch prežijú celý život v stiesnených podmienkach a v utrpení. Sú dopované rastovými hormónmi a antibiotikami, ktoré sú v konečnom dôsledku škodlivé aj pre človeka, ktorý ich skonzumuje.

Za vegetariánstvo!

Jedlo, ktoré rozdávame je zásadne vegetariánske. Varíme bez mäsa, pretože si ctíme život a našu Zem, uznávame práva zvierat. Na našich akciách rozdávame zdarma vegetariánske recepty a iné materiály. No zásadne iba argumentujeme, nikoho nenútime, každý je slobodný.

Recyklujeme!

Pretože si vážime prírodu všetky použité nádoby alebo iné veci recyklujeme. Používame použité vydezinfikované nádoby aby sme neprodukovali nový odpad. Na školách robievame zbierku separovaného odpadu a rôzne iné ekologické aktivity.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]