Jelena Vasilievna Obrazcovová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jelena Obrazcovová
ruská mezzosopranistka a pedagogička
ruská mezzosopranistka a pedagogička
Narodenie 7. júl 1939
Leningrad, RSFSR, Sovietsky zväz
Úmrtie 12. január 2015 (75 rokov)
Lipsko, Nemecko
Odkazy
Webstránka obraztsova.org
Commons Spolupracuj na Commons Jelena Vasilievna Obrazcovová

Jelena Vasilievna Obrazcovová (rus. Елена Васильевна Образцова; * 7. júl 1939, Leningrad, Rusko – † 12. január 2015, Lipsko, Nemecko) bola ruská operná speváčka-mezzosopranistka a hudobná pedagogička.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Spevu sa venovala od detstva, v detskom speváckom zbore Paláca pionierov vystupovala už od svojich 9 rokov. Po ukončení základnej školy vyštudovala spev na Leningradskom konzervatóriu. Počas štúdia sa úspešne zúčastnila niekoľkých medzinárodných speváckych súťaží. Na konci štúdia už prvýkrát vystupovala v moskovskom divadle Boľšoj teatr, kde debutovala v Musorgského opere Boris Godunov. Tým začala kariéra jednej z najlepších svetových operných speváčok 2. polovice 20. storočia, ktorá pravidelne vystupovala po celom svete, spievala v tých najvyhľadávanejších operných domoch ako je napríklad milánska La Scala, alebo Metropolitan Opera v New Yorku.

V 70. a 80. rokoch často navštevovala aj Československo. Niekoľkokrát vystúpila na Pražskej jari. V roku 1981 zaspievala sólový part vo Verdiho Requiem v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade. V Česku naposledy spievala v roku 2011, kedy na oslavách okrúhlych narodenín slávneho slovenského tenoristu Petra Dvorského zaspievala v areáli jaroměřického zámku áriu grófky z Pikovej dámy.

Neskôr sa venovala predovšetkým pedagogickej práci a organizačnej vo svojom vlastnom opernom divadle a vystupovala len príležitostne.

Zomrela na zástavu srdca vo veku 75 rokov v Nemecku, kde sa liečila na klinike v Lipsku. Je pochovaná na Novodevičiom cintoríne v Moskve.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jelena Obrazcovová na českej Wikipédii.