Jen Fu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jen Fu
čínsky učenec a prekladateľ
Jen Fu
Narodenie8. január 1854
Chou-kuan, Fu-ťien, Čína
Úmrtie27. október 1921 (67 rokov)
Fu-ťien
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jen Fu

Jen Fu (čín. 严复 – nové znaky, 嚴復 – staré znaky; * 8. január 1854, Chou-kuan, Fu-ťien – † 27. október 1921, Fu-čou) bol čínsky učenec a prekladateľ, predstaviteľ prozápadných trendov. Uviedol do čínskeho myslenia rad európskych myšlienok, o.i. aj Darwinovu teóriu prírodného výberu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z rodiny džentry z okresu Chou-kuan v provincii Fu-ťien, neďaleko fuťienskej metropoly Fu-čou (dnešný okres Min-chou v mestskej prefektúre Fu-čou). Pripravoval sa na úradnícke skúšky. Avšak smrť otca roku 1866 uvrhla rodinu do finančnej tiesne a Jen Fu nemohol naďalej študovať. Namiesto toho získal platené miesto žiaka v navigačnej škole pri štátnych lodeniciach a arzenálu vo Fu-čou so západným spôsobom výučby a získal vzdelanie v angličtine, aritmetike, geometrii, algebre, trigonometrii, fyzike, chémii, astronómii i navigácii. Práve tu sa nadchol pre západnú vedu. Absolvoval roku 1871 a nasledujúcich päť rokov slúžil v čínskom vojenskom námorníctve. V rokoch 1877 – 1879 študoval na Royal Naval College v anglickom Greenwichi. Po návrate do Číny začal učiť na škole arzenálu, kde sám kedysi študoval, a neskôr tiež na námornej akadémii v Tiencine. V tejto dobe sa tiež stal závislý na ópiu.

Po porážke Číny v čínsko-japonskej vojne (1895) sa v Číne uvoľnili pomery a otvoril priestor pre modernizačné a „westernizačné“ snahy. Jen Fu sa v tejto dobe preslávil ako prekladateľ a tiež ako teoretik prekladu. Uviedol na čínsky knižný trh a do čínskeho myslenia dielo Adama Smitha Bohatstvo národov, traktát O slobode Johna Stuarta Milla, Ducha zákonov Charlesa Louisa Montesquieu či Štúdiu o sociológii Herberta Spencera. Jen Fu zoznámil čínskeho čitateľa tiež s Darwinovým učením, sám s ním však celkom nesúhlasil a neprekladal samotného Darwina, ale Thomasa Huxleya, s ktorým viac súznel. Ideu prírodného výberu uviedol do čínskej tradície pod názvom tchien-ke (天擇). Svoje myšlienky šíril aj ako šéfredaktor novín Kuo-wen pao. Zapojil sa aj do politiky, do prvého moderného politického hnutia v Číne zvaného Kung-čche šang-šu, ktoré viedol Kchang Jou-wej, a ktoré nakoniec vyústilo v „sto dní reforiem“. V roku 1912, v súvislosti so Sinchajskou revolúciou, bol Jen Fu zvolený rektorom Pekinskej univerzity. Napriek tomu zostal presvedčeným monarchistom a podporoval Jüan Š’-kchaja.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jen Fu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jen Fu na českej Wikipédii.