Jennifer Coolidgeová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jennifer Coolidgeová
Celé menoJennifer Audrey Coolidge
Narodenie 28. august 1961 (62 rokov)
Boston, Massachusetts, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1993 – súčasnosť

Jennifer Audrey Coolidge (* 28. august 1961, Boston, Massachusetts, USA) je americká herečka a komička.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Coolidgeová sa narodila v Bostone, ako jedno zo štyroch detí, má brata Andrewa a dve sestry Elizabeth a Susannah. Ako dieťa hrávala na klarinete a chodila tri letá do orchestrového tábora. Navštevovala Norwell High School, Cambridge School of Weston a univerzitné štúdium na Emerson College v Bostone a Americkú akadémiu dramatických umení v New Yorku. Počas pobytu v New Yorku pracovala ako čašníčka v reštaurácii po boku Sandry Bullock.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Coolidgeová je známa svojimi vedľajšími úlohami v niekoľkých komediálnych filmoch a hosťujúcimi úlohami v televíznych seriáloch. Prvýkrát sa objavila v televíznom seriáli Seinfeld. Tiež sa venovala aj dabingu, nahovorila postavu Slečny Kremzerovej v opakovanej úlohe v King of the Hill.

v roku 2012

V roku 1999 stvárnila rolu Jeanine Stiflerovej alebo „Stiflerovej mamy“ vo filme Prci, prci, prcičky. Film bol kasovým trhákom a celosvetový úspechom. V roku 2001 si zopakovala svoju úlohu v pokračovaní. V rovnakom roku stvárnila aj vedľajšiu úlohu vo filme Pravá blondínka.

V roku 2004 mala vedľajšiu úlohu v romantickej komédii Moderná popoluška, kde hrala márnivú, do seba zahľadenú nevlastnú matku Hilary Duff. Film sa stal miernym kasovým trhákom napriek negatívnym kritickým recenziám.

Coolidgeová bola zvažovaná do role Lynette Scavo v televíznom seriáli Zúfalé manželky, ale nakoniec rolu získala Felicity Huffman. V rokoch 20042006 hrala v komediálnom seriáli televízie NBC Joey ako agentka Joeyho Tribbianiho, Roberta „Bobbie“ Morganstern.

V roku 2009 si zahrala v dráme Zlý poliš a o rok neskôr si znovu zahrala s Hilary Duff v romantickej komédii Príbeh o hľadaní lásky. V rokoch 20112017 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu 2 baby na mizine.

V októbri 2020 bola Coolidgeová obsadená do jednej z úloh v televíznom seriáli Biely lotos, ktorý mal premiéru v roku 2021. Jej herecký výkon v televíznom seriáli bol veľmi pozitívne prijatý a získala zaň niekoľko nominácií na herecké ocenenia.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Coolidgeová chodila s komikom Chrisom Kattanom. Jej charitatívna práca a aktivizmus zahŕňajú podporu pomoci ľuďom pri AIDS a je zástankyňou práv zvierat. Je tiež známa svojou podporou LGBT+ komunity a je všeobecne považovaná za gay ikonu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jennifer Coolidge na anglickej Wikipédii.