Jennifer Ehleová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jennifer Ehleová
Celé menoJennifer Anne Ehle
Narodenie 29. december 1969 (54 rokov)
Winston-Salem, Severná Karolína, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1991 – súčasnosť
ManželMichael Ryan (od 2001)
Deti2
RodičiaRosemary Harrisová, John Ehle

Jennifer Ehleová (angl. Jennifer Anne Ehle; * 29. december 1969, Winston-Salem, Severná Karolína, USA) je americká herečka. Je dcérou anglickej herečky Rosemary Harrisovej a amerického spisovateľa Johna Ehleho.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jej prababička z maminej strany je rumunského pôvodu a zo strany jej otca má nemecký a anglický pôvod. Svoje detstvo prežila v USA a v Anglicku. Je dcérou herečky Rosemary Harris a Johna Ehleho.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý raz sa na Broadwayi objavila ako batoľa, no profesionálne sa herectvu začala venovať až v roku 1991. O rok neskôr si spoločne so svojou matkou Rosemary Harris zahrala tú istú postavu (obe hrali postavu v rôznom veku) v televíznom seriáli The Camomile Lawn.

Bola obsadená do televízneho seriálu Pýcha a predsudok z roku 1995, kde za svoj herecký výkon bola ocenená televíznou cenou BAFTA. V roku 1997 sa objavila prvýkrát vo svojom prvom celovečernom filme Paradise Road, po boku Glenn Close, Cate Blanchett a Julianny Margulies. V rovnakom roku si zahrala aj v životopisnej dráme Oscar Wilde.

V roku 2000 získala svoju prvú divadelnú cenu Tony Awards, za jej herecký výkon v divadelnej inscenácii The Real Thing. Účinkovala tiež po boku Lieva Schreibera v divadelnej inscenácii Macbeth a pozitívne recenzia získala aj na svoj herecký výkon v divadelnej inscenácii The Coast of Utopia, za ktorý získala svoju druhú cenu Tony.

V roku 2009 získala rolu Catelyn Stark v pilotnom dieli televízneho seriálu Hra o tróny, ale neskôr rolu odmietla kvôli narodeniu svojej dcéry a nahradila ju herečka Michelle Fairley. O rok neskôr bola obsadená do filmu Kráľova reč. V roku 2011 si zahrala v dráme Nákaza a v rovnakom roku si po boku Patricka Wilsona zahrala v televíznom seriáli Muž s poslaním.

V roku 2014 stvárnila jednu z vedľajších úloh vo filme Robocop. V roku 2020 hrala v televíznom seriáli The Comey Rule.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2001 je vydatá za spisovateľa Michaela Ryana, s ktorým má dve deti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jennifer Ehle na anglickej Wikipédii.