Jerome Apt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jerome III "Jay" Apt
Astronaut NASA
Jerome Apt
Št. príslušnosťUSA
Narodenie28. apríl 1949 (73 rokov)
Springfield, Massachusetts, USA
Predchádzajúce zamestnanievedec
Čas vo vesmíre35 dní 7 hodín 10 minút
Kozmonaut od1985
MisieSTS-37, STS-47, STS-59, STS-79
Znaky misiíSts-37-patch.pngSts-47-patch.pngSTS-59 patch.svgSts-79-patch.jpg

Jerome Apt (* 28. apríl 1949, Springfield, Spojené štáty) je americký astronaut, ktorý absolvoval štyri lety raketoplánmi a pracoval aj na ruskom Mire.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jerome, neskôr používajúci prezývku Jay, získal vysokoškolské vzdelanie na Shady Side Academy, Pittsburgh, PA (ukončené 1967), potom na prestížnej Harvard College (ukončil 1971) a nakoniec na Massachusetts Institute of Technology. Tu získal roku 1976 doktorát z fyziky. Na školách v Massachusetts a Harvarde pracoval ešte tri roky ako odborný asistent. V roku 1980 sa začlenil ako vedecký pracovník do NASA v Houstone, tu prekonal aj výcvik astronautov a po roku 1985 štyrikrát letel do vesmíru. U NASA zostal aj po letoch v riadiacich funkciách na JSC (Jet Propulsion Laboratory). V období rokov 1997-1998 bol riaditeľom Carnegie Museum of Natural History v Pittsburghu. Jerome je ženatý, vzal si Eleanor Emmonsovú a majú spolu dve dcéry, Sarah a Rachel.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát letel v apríli 1991 na palube raketoplánu Atlantis. Štart bol ako obvykle na kozmodróme Cape Canaveral Air Force Station (USA, štát Florida). Šesťdňovú misiu STS-37 (podľa COSPAR katalogizovaná ako 1991-027A) na obežnej dráhe Zeme zabezpečila päťčlenná posádka. Apt tu dvakrát v skafandri vystúpil do vesmíru. Pristáli na základni Edwards v (Kalifornii - Mohavská púšť).

O rok letel do vesmíru druhýkrát v raketoplánu Endeavour na misiu STS-47 (COSPAR 1992-061A). Štart aj pristátie boli na Floride, na palube bolo 7 osôb a mali sebou laboratórium Spacelab. Väčšina pokusov bola pripravená Japoncami. Jerome tu bol druhým letovým špecialistom.

Tretí let absolvoval opäť v raketopláne Endeavour v apríli 1994. Misia STS-59 (COSPAR 1993-020A). Štartovali z Floridy, pristáli v Kalifornii. Na palube bolo šesť astronautov, ktorí sa zaoberali vedeckými výskumami a fotografovaním. Aptovi sa podarilo rádiové spojenie so stanicou Mir, jej posádke gratuloval ku Dňu kozmonautiky.

Štvrtým letom bola misia STS-79 (COSPAR 1996-057A) s raketoplánom Atlantis v septembri 1996. Posádka bola šesťčlenná v zložení William Ready, Terrence Wilcutt, Jerome Apt, Carl Walz, John Blaha a Thomas Akers. Leteli na orbitálnu stanicu Mir, kde Blaha zostal ako člen základnej posádky, kým z Miru sa vrátila na Zem po rekordnom, 188 dennom pobyte Shannon Lucidová. Na palube raketoplánu bolo tiež laboratórium Spacehab, ktoré využili na plnenie úloh. Pristáli bez problémov na Floride.

Jeho lety v skratke:

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jerome Apt na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).