Jesse James

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jesse Woodson James
americký zločinec
americký zločinec
Narodenie5. september 1847
Kearney, Missouri, USA
Úmrtie3. apríl 1882 (34 rokov)
St. Joseph, Missouri, USA
PodpisJesse James, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jesse James

Jesse Woodson James (* 5. september 1847, Kearney, Missouri, USA – † 3. apríl 1882 St. Joseph) bol americký zločinec.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jesse a jeho brat Franklin (Frank) James boli vzdelaní a pochádzali z prestížnej rodiny farmárov. Ich otec, reverend Robert James, bol baptista, ktorý si vzal Zereldu Colea Jamesovú a v roku 1842 sa odsťahoval z Kentucky do Missouri. V lete 1863 bola ich farma brutálne napadnutá unionistickými vojakmi.

V roku 1874 sa Jesse oženil so svojou dlhoročnou láskou, sesternicou Zereldou Mimmsovou a spolu mali dve deti. Obaja bratia Jamesovci boli známi ako dobrí, rodinne založení muži, ktorí milovali svoje manželky a trávili čas so svojimi deťmi, no naďalej pokračovali v trestnej činnosti. Dokonca aj po tom, ako ostatní členovia gangu boli zabití a ich priateľ Younger bol poslaný do väzenia na 25 rokov. V roku 1879 bratia Jamesovci plánovali ešte jednu lúpež s Charliem a Bobom Fordom. Guvernér Crittenden z Missouri zozbieral veľkú odmenu. Fordovci sa však rozhodli zarobiť si zradou.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Po raňajkách 3. apríla 1882 sa Jesse obrátil utrieť od prachu obraz jeho obľúbeného koňa Skyrocket. Bob vystrelil na Jesseho do zadnej časti hlavy. Jesse bol na mieste mŕtvy, mal 34 rokov. Ľudia v Missouri boli pobúrení metódami použitými pri vražde a považovali ju za zbabelý atentát. Po troch mesiacoch sa Frank vzdal u Crittendena. Porota ho neodsúdila pre slabé dôkazy a tak Frank mohol pokojne žiť.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Jesse James bol často využívaný ako románová postava. Historicky najpresnejším je román The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford od Rona Hansena, ktorý sa dočkal rovnomennej filmovej adaptácie v roku 2007.

Odborná literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • ČERNÍK, Jiří: Jesse James : "Robin Hood" amerického západu. In: Historická revue, roč. XXIX, 2018, č. 2, s. 66 - 71.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jesse James

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jesse James na anglickej Wikipédii.