Jessentuki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jessentuki
mesto
Balneoterapeutické zariadenie so sochami Asklepia a Hygieie.
Vlajka
Erb
Štát Rusko Rusko
Región Stavropoľský kraj
Nadmorská výška 640 m n. m.
Súradnice 44°2′0″S 42°51′0″V / 44,03333°S 42,85000°V / 44.03333; 42.85000
Rozloha 54 km² (5 400 ha)
Obyvateľstvo 81 714 (2008)
Založené 1825
Štatút mesta 1917
Poloha Jessentuki v Rusku
Poloha Jessentuki v Rusku
Wikimedia Commons: Essentuki
Webová stránka: essentuky-today.ru
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Jessentuki (rus. Ессентуки́) je mesto na juhu Ruska. Nachádza sa v južnej časti Stavropoľského kraja na úpätí Kaukazu, v doline rieky Podkumok, 17 kilometrov od Piatigorsku. Je súčasťou skupiny miest s rekreačným zameraním združených pod názvom Kavkazskie Mineraľnyje Vody. Žije tu 81 714 obyvateľov (2008).

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Neexistuje oficiálna verzia, ako dostalo Jessentuki svoje meno.

Jedna legenda hovorí o kniežati, ktorému sa narodil chorľavý syn. Po ceste k liečiteľovi sa okúpali v jednom z liečivých prameňov a už na druhý deň začali na hlave dieťaťa rásť čierne vlasy. Preto toto miesto nazvali „Jessen tiuk“, čo v karačajevskom jazyku znamená „čierny vlas“.

Podľa inej verzie sa slovo „sentuk“ prekladá z adygejského jazyka ako „obývané miesto“, prípadne sa slovo odvodzuje od podobne znejúcich slov z iných jazykov kaukazskej oblasti. Podľa ďalšej verzie pochádza názov z mongolského „jisun tug“, teda „deväť zástav“.

Podnebie[upraviť | upraviť zdroj]

Podnebie je kontinentálne. Letá sú teplé s veľkým počtom horúcich a suchých dní. Priemerná júlová teplota dosahuje 20,4 °C, maximálne sa vyšplhá na 37 °C. Zima je mierna, časté sú odmäky s teplotami nad bodom mrazu, ale niekedy sa vyskytnú aj mrazy do -25 °C. Priemerná januárová teplota dosahuje -4,6 °C.

Kúpele[upraviť | upraviť zdroj]

Jessentuki sa pokladá za najväčšie a najpopulárnejšie kúpeľné mesto v Rusku, kde sa liečia problémy spojené so zažívacím traktom a pečeňou. Hlavnými liečebnými prostriedkami je viac ako 20 minerálnych prameňov. Mesto má dva veľké kúpeľné parky: Liečebný (dolný) a Park Víťazstva (horný). V parkoch sa nachádzajú pramene minerálnej vody, mnohé liečebné ústavy a sú tu vyznačené chodníky liečebných kúr. Hlavným liečebným faktorom sú slané alkalické pramene Jessentuki-4, Jessentuki-17 a Jessentuki-novaja. Voda z nich sa využíva jednak na pitie, ako aj na kúpanie a inhaláciu. V liečebných metódach sa využíva aj bahno z jazera Tambukan, ktorým sa liečia poruchy pohybového ústrojenstva, nervovej sústavy, ženské aj mužské pohlavné problémy a následky tráum.

K najvýznamnejším miestnym pamätihodnostiam patrí Budova Centrálnej kúpeľnej knižnice, Kúpeľný liečebný park, Galéria minerálneho prameňa č. 17, Bahenný liečebný ústav, Budova Mechanoterapie a iné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jessentuki

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ессентуки na ruskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).