Jim Raynor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Jim Raynor alebo James Raynor je fiktívna postava zo sveta Starcraftu, ktorý vytvorila spoločnosť Blizzard Entertainment. Je vojenským vodcom ľudí (Terranov) v sektore Koprulu a hlavnou postavou v pôvodnej hre a v jej pokračovaní Starcraft II: Wings of Liberty. Postavu vo všetkých StarCraft hrách daboval Robert Clotworthy.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh Jima Raynora sa v svete Starcraft mení po tom, čo ako maršal kolónie Mar Sara narazí na mimozemskú rasu, identifikovanú ako Zerg. Konfederácia pri jej aktívnej obrane nepomohla, naopak rebelská frakcia Sons of Korhal pod vedením Arcturusa Mengska pomohla s evakuáciou vojska a civilistov. Začína tak jeho boj po boku rebelov proti konfederácii. Počas bojov sa stretáva so Sarah Kerrigan, psychicky vyspelou bojovníčkou (Terran Ghost), ktorá bola rovnako ako on na strane Arcturusa Mengska.
Veliteľ Sons of Korhal sa počas dôležitého ťaženia rozhodol nechať Sarah Kerrigan osudu, čo spôsobilo okrem iného dezerciu Jima Raynora a jeho armády. Jim sa rozhodol vrátiť a zachrániť Sarah, no jeho snaha bola neúspešná. Stretol ďalšiu mimozemskú rasu, Protossov, a rozhodol sa spojiť s nimi sily proti Zergom. Domovská planéta Protossov, Aiur, bola napadnutá a Jim sa spolupodielal na jej obrane.

V datadisku Starcraft: Brood War sa Jim Raynor vracia ako priateľ Protossov a kryje ich evakuáciu na planétu Shakuras. Krátkodobo spája svoje sily aj so Sarah Kerrigan, premenenou na kráľovnú Zergov (Queen of blades).

Hra Starcraft 2: Wings of Liberty je zameraná špeciálne na ďalšie osudy Jima Raynora. Po tom, čo sa vrátil do kolónie Mar Sara, kontaktoval ho Tychus Findlay s informáciami o mocnom artefakte, o ktorý je veľký záujem. Zisťuje, že artefakt bol rozložený na množstvo úlomkov a s ich kombinácia má neuveriteľné vlastnosti, ktoré dokážu ničiť akékoľvek zergské formy života. Jim zároveň zháňa časti artefaktu, bojuje proti silám Arcturusa Mengska a plní rôzne vedľajšie úlohy. Po zohnaní všetkých častí sa dostáva armáda na planétu Char, kde v rozhodujúcej bitke poráža sily Sarah Kerrigan a zmazáva zergskú časť jej osobnosti.

Jim sa znovuobjavuje v hre Starcraft 2: Heart of the swarm, no už nie ako hlavná postava.